رسوب شناسی، منشاء رسوبات و بررسی فاکتورهای فرسایش بستری

رسوب شناسی، منشاء رسوبات و بررسی فاکتورهای فرسایش بستری و کناری رسوبات رودخانه زهره در جنوب شرقی گچساران واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد

تعداد صفحه: ۱۲۹

فرمت: word

به علت عدم وجود داده­های غلظت رسوب پیوسته و مستمر، هیدرولوژیست­ها از منحنی­های انتقال رسوب برای تخمین و یا پیش بینی غلظت رسوب معلق با استفاده از محاسبه­ی داده­های دبی جریان استفاده می­کنند. در رودخانه زهره در جنوب شرقی گچساران واقع در استان کهگلویه و بویراحمد چگونگی تشکیل و انتقال رسوبات معلق و عوامل موثر در رسوبگذاری و اهمیت دانستن سه فرایند فرسایش، انتقال و نهشته شدن مواد رسوبی بیان خواهد شد و در نهایت اهداف و ضرورت­های انجام تحقیق ذکر می­شوند. این پژوهش با هدف بررسی رسوب شناسی، منشاء رسوبات و بررسی فاکتورهای فرسایش بستری و کناری رسوبات رودخانه های واقع در استان کهگلویه و بویراحمد با استفاده از روش های هیدرولوژیکی تک­خطی، حد وسط دسته­ها، تداوم جریان، تجمعی حد وسط دسته­ها، فصلی و دوره­ی مشابه هیدرولوژیکی رسوب معلق در ایستگاه­های هیدرومتری رودخانه­ی زهره برآورد شده است. اگر چه تعداد و خود سال­های آماری مورد عملکرد در سه ایستگاه هیدرومتری رودخانه­ی زهره متفاوت می­باشند اما به نسبت مشاهده شد که با حرکت در مسیر جریان به سمت پایین­دست، بر میزان آبشستگی و رسوب­خیزی افزوده می­شود. روش­های مختلف رگرسیونی برآورد بار معلق مورد استفاده در این تحقیق نسبت بهم، نتایج دور از انتظاری را ارائه دادند که با نتایج میرابوالقاسمی و مرید (۱۳۷۴) در مطالعات رسوب­خیزی حوضه­ی کرخه مطابقت دارد. بنابراین در صورت احداث و یا حتی تخریب سازه­های هیدرولیکی در مسیر جریان، همواره دبی آب کم و یا زیاد می­شود که پیآمد آن تغییرات نرخ انتقال رسوبات معلق خواهد بود. بررسی فاکتورهای فرسایش بستری و کناری رسوبات رودخانه زهره بیانگرحرکت و جنب و جوش ذرات معلق در جریان رودخانه نیز حتی بر میزان رسوب خیزی مؤثر می باشند به گونه ای که ذرات معلق تولید شده، طبق پدیده ی همدوستی ذرات ریز و شناور موجود در جریان را به خود جذب می کنند.

کلمات کلیدی: هیدرومتری، فرسایش، منشا رسوبات، روش­های رگرسیونی، منحنی انتقال رسوب

  راهنمای خرید: این فایل ها متعلق به شخص خاصی نمی باشند و صرفا توسط اساتید ما با موضوعات پیش فرض تهیه شده اند و آماده دفاع خواهند بود.
admins
۲۱ بهمن ۱۳۹۶
243 بازدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *