ارائه مدلی جهت بهینه سازی پارامترهای اقتصادی وفنی سیستم های انحراف آب در سدها


در حال بارگذاری
۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
2.33MB
128
223 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

عملیات ساخت سد ممکن است تا ۱۰ سال یا بیشتر بطول بیانجامد. در این دوره زمانی ناچاریم مسیر آب رودخانه را منحرف کنیم تا محل ساخت سد عاری از آب باشد. روشهای مختلفی جهت انحراف آب از مسیر اصلی خود وجود دارد اما روش معمول انحراف رودخانه در مناطق
کوهستا نی استفاده از تونل و کافردم می باشد . از آنجائیکه هز ینه کارهای مربوط به انحراف رودخانه در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد هزینه ساخت کل سد است، طرح بهینه سیستم انحرافی باید مورد توجه قرار بگیرد. هزینه کارهای مربوط به انحراف آب در میان عوامل فراوان اساسا به ابعاد تونل ومیزان نگهدارنده های لازم در حین و بعد از حفاری تونل و ارتفاع و ابعاد کافردم های بالا دست و پایین دست، خصوصیات ومشخصات سنگ در محل حفر تونل و بزرگی سیلاب طرح (Q) که تونل باید بر ای آن طراحی شود، بستگی دارد.

در این تحقیق جهت سازماندهی یک چار چوب ریاضی مناسب جهت بهینه سازی هزینه های مربوط به سیستم انحرافی شامل تونل و کافردم به عنوان یکی از روشه ای معمول در ساخت سدها یک سری فرضیات پایه و محدودیت در نظر می گیریم. این فرضیات پایه شامل فرضه ای هندسی ، فرضه ای هیدرولیکی ، فرضه ای هیدرولوژیکی وفرضیات هز ینه ای می باشند و محدودیت ها از قبیل حداقل وحداکثر سرعت آب در تونل می باشد. سپس با کمک هزینه مربوط به حفاری تونل ،پوشش تونل وسیستم تسلیح تونل (آرماتور گذار ی وشاتکریت) و خاکریزی کافردم تابع هز ینه که همان تابع هدف است برح سب قطر تونل و ارتفاع کافردم مدل می گردد.

سپس با بکارگیری الگوریتم PSO ( Particle Swarm Optimization) به مینیمم سازی این تابع در محدوده های مشخص شده می پردازیم. از نتایج حاصل شده می توان چنین استنباط کرد که قطر بهینه وهزینه کل سیستم انحراف در شرایط هندسی ثابت توابعی از دبی سیلاب می باشند. همچنین می توان نشان داد که قطر بهینه اساسا علاوه بر دبی سیلاب ، عرض رودخانه و طول تونل تابعی از نسبت قیمت های واحد نیز می باشد وبه سطح قیمتها در یک کشور خاص بستگی ندارد .

بدین معنی که هرگاه قیمتهای واحد به یک نسبت تغییر کنند نتایج قطر بهینه و ارتفاع بهینه کافردم تغییر نمی کنند . نتایج بهینه سازی توانایی این مدل جدید را در کاهش هز ینه های مربوط به سیستم انحراف در برخی سدهای مورد مطالعه نشان می دهد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.