ارائه مدل ریاضی تاثیر عرض شانه راه در افزایش ایمنی جاده های برون شهری


در حال بارگذاری
۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
3.71MB
183
208 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

امروزه افزایش ایمنی راه ها به یکی از معضلات مهم کشورهای در حال توسعه در بخش حمل و نقل اقتصاد تبدیل شده است و از این رو در سال های اخیر تحقیقات قابل توجهی در سراسر دنیا برای درک ارتباط بین تعداد تصادفات، حجم ترافیک عبوری، مشخصات هندسی مسیر و عوامل محیطی در قالب مدل های پیش بینی تعداد تصادفات انجام شده است. این مدل ها ابزاری قوی در تحلیل تصادفات محسوب می گردد که در شناسایی و تحلیل نقاط حادثه خیز در جاده های برون شهری به کار گرفته می شوند. با استفاده از آنها که بر اساس روش های دقیق آماری و اطلاعات راه­ها و تصادفات بدست می آیند، نه تنها در ارزیابی اصلاحات هندسی و مدیریتی راه موثر واقع می شوند بلکه شناسایی نقاط حادثه خیز را آسان و قابل بررسی می­نماید.

با توجه به این که نشانه راه یکی از پارامترهای مهم در طراحی مسیر محسوب می شود که وجود آن سبب افزایش ایمنی و بهبود عملکرد جاده خواهد شد، می بایست توجه خاصی نسبت به ویژگی های آن به خصوص عرض شانه راه و تاثیر آن بر عملکرد ایمنی صورت بپذیرد. در این تحقیق تلاش شده است با استفاده از بانک اطلاعاتی جمع آوری شده، در سه محور مطالعاتی “خرمشهر-اهواز” ، “ماهشهر-سربندر” و “اندیمشک-پل زال” مدلی ارائه شود، تا میزان تاثیر عرض شانه راه بر ایمنی جاده های برون شهری بررسی شود.

بدین منظور متغیرهای تاثیرگذار جهت مدلسازی انتخاب شده اند. سپس بر اساس آمارگیری و برداشت های میدانی در محورهای مطالعاتی و تکمیل اطلاعات لازم مدل کالیبره و ارائه شده است. مدل نهائی به صورت فرم تابع پواسون ایجاد شده است که شامل متغیرهایی همچون: میانگین حجم تردد روزانه، متوسط تردد وسایل نقلیه، عرض شانه و متوسط شعاع قوس های محور می­باشد.

در ادامه بااستفاده از آنالیز حساسیت، میزان تاثیرگذاری عرض شانه راه را بر ایمنی سنجیده شده است که حاکی از تاثیر قابل توجه این متغیر بر کاهش درصد وقوع تصادفات می­باشد، بطوریکه با افزایش ناچیزی به عرض شانه در راه های اصلی، شاهد کاهش قابل توجه تصادفات خواهیم بود. با کمک مدل ارائه شده می توان مقاطع حادثه خیز در سطح راهها را شناسایی کرده و نسبت به رفع نواقص و مشکلات مربوط و در نتیجه ارتقای سطح ایمنی راهها اقدام نمود.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.