امکان پذیری اقتصادی – کاربردی استفاده از دوربرگردان در تقاطع همسطح


در حال بارگذاری
۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
5.25MB
333
284 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

جایگزینی تقاطع های چراغدار با استفاده از دوربرگردان ، طرحی است که چند سال اخیر درکشور ما رایج شده است. رانندگان وسائل نقلیه راه اصلی و فرعی ، مجبورند جهت انجام حرکت گردش به چپ(همچنین عبور مستقیم ازخیابان فرعی) ،ابتدا حرکت گردش به راست انجام داده و سپس در محل دوربرگردان ، دور بزنند و پساز آن به محل تقاطع برگشته و حرکت اولیه خود را با انجام حرکت گردش به راست تکمیل کنند.

موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد ، اقتصادی بودن طرح فوق می باشد. در این پایان نامه ، مسأله اقتصادی بودن طرح مورد نظر با توجه به مسائل مختلف از جمله زمان سفر ، مصرف سوخت ، آلودگی محیط زیست ، طرح هندسی ، ایمنی و … مورد بررسی قرار گرفت.

در پایان مشخص شد که استفاده از دوربرگردان به عنوان راهکار جایگزین چراغ راهنمائی در تقاطع ها مناسب می باشد و همچنین هزینه اجرای دوربرگردان در مقایسه با سایر طرح های ترافیکی مورد استفاده در تقاطع ها ( تقاطع های غیرهمسطح ) ، جهت حذف چراغ راهنمائی و روان سازی ترافیک، کمتر می باشد و همچنین بازگشت سرمایه اجرای طرح نیز در سال اول مرتفع می گردد.

زمان سفر و میزان تأخیر استفاده کنندگان از دوربرگردان نسبت به تقاطع چراغدار ، کاهش می یابد و همچنین مصرف سوخت و میزان تولید مواد آلاینده وسایل نقلیه نیز در صورت استفاده از دوربرگردان ، کاهش می یابد.

از فواید دیگر دوربرگردان ، روان سازی ترافیک می باشد. توقف وسائل نقلیه در تقاطع به مدت طولانی ، آثار روانی از قبیل پرخاشگری ، استرس و … را بین رانندگان به دنبال دارد. اما ترافیک در حال حرکت استفاده کننده از دوربرگردان ، مشکل فوق را به رانندگان تحمیل نمی کند.

با توجه به مطالب ارائه شده در این پایان نامه ، یک راهکار جدید نیز ارائه شد که عبارت است از استفاده همزمان از دوربرگردان و تقاطع چراغدار. به این صورت که در یک حجم بحرانی که زمان چراغ قرمز بیشتر از یک مقدار بحرانی باشد ، با استفاده از المان هائی ( موانع دارای جک های هیدرولیکی ) تقاطع مسدود شده و وسائل نقلیه به سمت استفاده از دوربرگردان هدایت شوند و در غیر اینصورت تقاطع چراغدار مورد استفاده قرار گیرد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.