اکستروژن خمیر کامپوزیت گچ و اثر نانو ذرات رس


در حال بارگذاری
۵ آذر ۱۳۹۶
Doc
15.8MB
113
409 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

وجود منابع سرشارگچ با خلوص بالا در کشور ایران، پایین بودن مصرف انرژی در فرآوری و تولید گچ نسبت به سیمان، عدم ایجاد آلودگی در فرآیند تولید و از طرفی پایین بودن سرعت تولید در روش های ریخته گری سبب شد تا پژوهشی با هدف امکان سنجی اکستروژن گچ انجام پذیرد.

در این پژوهش به منظور شکل دهی یک خمیر کامپوزیت پایه گچی به روش اکستروژن، از نانوذرات رس جهت افزایش شکل پذیری خمیر، از الیاف پلی پروپیلن جهت افزایش استحکام خمشی، از اسید سیتریک به عنوان دیرگیر، از ملامین فرمالدئید سولفونات به عنوان فوق روانساز ، از سیلیکات سدیم به عنوان دفلوکولانت نانوذرات رس و از کربوکسی متیل سلولز (CMC) به عنوان چسب پلیمری قابل حل در آب که باعث افزایش روانی و استحکام می شود، استفاده شد. مشاهده شد، با افزایش مقدار نانوذرات رس از ۵/۰ تا ۲ درصد وزنی گچ، عدد پلاستیسیته خمیرگچی از ۶۰۰ به ۱۲۵۰ رسید، کیفیت سطح قطعه اکسترود شده بهبود یافت، استحکام فشاری به میزان ۱۵% و استحکام خمشی به میزان۲۰% کاهش یافتند. بررسی تصاویر میکروسکپ الکترونی روبشی بدست آمده از ساختار قطعات تولیدی نشان دادند، که با افزایش مقدار نانوذرات رس از ۵/۰ تا ۲ درصد وزنی، دانه های β ریزتر شدند.

بررسی نمودارهای تنش برشی- نرخ کرنش برشی بدست آمده از آزمون رئومتری ، رفتار شبه پلاستیکی کلیه خمیرها را با اندکی تفاوت نشان دادند. در نمودارها مشاهده شد که در مقادیر ثابت آب و اسید سیتریک، با افزایش مقدار نانوذرات رس، استحکام تسلیم برشی افزایش یافته و هم چنین رفتار تیکسوتروپی خمیرها نیز به شکل چشمگیری کاهش می یابد.

با افزایش مقدار الیاف پلی پروپیلن از ۱/۰ تا ۲/۰ درصد وزنی به خمیر گچی حاوی نانوذرات رس ، استحکام خمشی و فشاری به ترتیب به میزان ۳۵% و ۱۰% افزایش یافتند. با افزودن کربوکسی متیل سلولز (CMC) به مقدار ۱/۰تا ۲/۰درصد وزنی به ترکیب بهینه از نظر استحکام و شکل پذیری که حاوی الیاف و نانوذرات رس بود، عدد پلاستیسیته از ۸۰۰ به ۱۲۵۰ ، استحکام فشاری به میزان۲۰% و استحکام خمشی نیز به میزان ۲۵% افزایش یافتند.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.