بررسی ساختار و شیوه‌های مجلس‌گویی و سیر تحول آن


در حال بارگذاری
۵ دی ۱۳۹۶
doc
5MB
520
۱۲۵۰۰ تومان
خرید

بررسی ساختار و شیوه‌های مجلس‌گویی و سیر تحول آن با تکیه بر متون برجسته ادبی عرفانی تا ابتدای قرن دهم

هدف پژوهش حاضر، بررسی «مجلس­گویی» به عنوان یکی از گونه­های دیرپای سخنوری در فرهنگ و ادبیات ایران است. مجلس­گویی به عنوان یکی از شیوه­های آموزش در سنت و فرهنگ شفاهی ما به مثابه آیینه­ای شفاف است که رخدادهای روزگار را در خود جمع و تفسیر نموده و اندیشه‌های‌ صاحبانش را معرفی می‌کند.

نگاهی بر تاریخ ادبیات و تصوف، آشکار می­سازد که بسیاری از آثار متصوفه را مشایخی پدید آورده­اند که خود اهل وعظ و منبر بوده­اند و این شیوه در تدوین و تنظیم برخی از آثار بزرگ حوزه ادب عرفانی نمود یافته است. مسأله اساسی در این زمینه، یافتن شیوه­ها و ویژگی­های سبکی مجالس از نظر ساختار، زبان و محتوا است. بدین منظور آثاری که با این سبک پدید آمده، از دیدگاه زبان و محتوا تحلیل و بررسی شده است. مجلس­گویی به عنوان یکی از شیوه­های آموزش در سنت و فرهنگ شفاهی ما به مثابه آیینه­ای شفاف است که رخدادهای روزگار را در خود جمع و تفسیر نموده و اندیشه‌های‌ صاحبانش را معرفی می‌کند.

دستاوردهای این پژوهش نشان می­دهد که بیشتر مجالس از حیث محتوا از شیوه­ها و ویژگی­هایی برخوردارند که می­تواند به عنوان مؤلفه سبکی آن­ها در نظر گرفته شود. پرداختن به موضوعاتی مانند ماهیت سخن و وعظ گفتن و آداب سخنوری، تأویل و تفسیر، نقد اوضاع اجتماعی و بزرگان و مشایخ تصوف، آسیب­شناسی ناهنجاری­های اجتماعی مذهبی (تعصب، تقلید و جنگ و داوری) یا مسائل بحث­برانگیز تصوف مانند سماع، مسائل کلامی، ویژگی­های مهم مجالس از نظر محتوایی هستند. به لحاظ ساختاری و زبانی نیز  موارد زیر را می­توان به عنوان پربسامدترین ویژگی­های مجالس در شمار آورد: نثر خطابی همراه با ندا، امر، نهی و تنبیه، رکن مهم پرسش و کاربرد جمله­های پرسشی (اعم از ایجابی و بلاغی)، تحمید، دعا و مناجات، کاربرد فراوان تمثیل و تشبیه، حکایت و داستان، استفاده از زبان گفتار و عناصر فرهنگ شفاهی، سادگی و ایجاز در سخن، بهره­گیری از عناصر موسیقایی کلام، استشهاد به شعر و آیه و حدیث، کاربرد شگرد زبان حال، شیوه گفت و گو و خود اتهامی.

در مجموع باید گفت در نظر داشتن مداوم نقش مخاطب در کلام که محوری­ترین رکن علم بلاغت به شمار می­رود؛ موجب رقم خوردن بسیاری از ویژگی­های محتوایی و لفظی در شیوه «مجلس­گویی» است.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.