بررسی عوامل موثر بر شکل پذیری اتصالات صلب


در حال بارگذاری
۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
1.48MB
80
275 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

شکل پذیری که میزان انرژی اتلاف شده در زلزله در اثر تغییر شکل های پلاستیک می باشد، یک عامل مهم وموثر در زلزله برای پایداری یک سیستم است. بنابراین شناخت عواملی که بر روی شکل پذیری یک سیستم اثر می گذارد و محدود های که در آن عوامل موثر، شکل پذیری سیستم را افزایش می دهد لازم و ضروری است . با توجه به کاریرد وسیع قاب های خمشی به علت عملکرد مناسب در زلزله و فضای مناسبی که در اختیار معماران قرار می دهدو با توجه به اینکه در قاب های خمشی ویژه تمامی اتصالات از نوع اتصال صلب می باشد شناخت عوامل موثر بر شکل پذیری اتصال صلب لازم و ضروری می باشد. بهمین منظور در این مجموعه تلاش کردیم تا عوامل موثر بر شکل پذیری اتصال صلب بررسی کرده و کارهای که در این زمینه انجام گرفته است را جمع آوری کنیم.

در دستورالعمل بهسازی لرزه ای ساختمان های موجود بعد از اینکه چهار نوع اتصال مستقیم ، اتصال به وسیله ورق های انتهایی و اتصال با ورق اتصال بال و اتصال با جان جدا شده از بال را به عنوان اتصال صلب به رسمیت می شناسد.چهار پارامتر را برای کنترل شکل پذیری در محدوده های مختلف معرفی می کند که در آن محدوده ها اتصال صلب دارای بهترین شکل پذیری می باشد. اثرات ورق پیوستگی و اثرات چشمه اتصال و اثرات نسبت دهانه به عمق تیر و اثرات لاغری بال و جان تیر چهار پارامتر موثری است که در دستور العمل بهسازی و۳۵۶ FEMAآمده است .

در دستور العمل فوق الذکر سه محدوده را برای اثرات ورق پیوستگی ذکر می کند که در آن محدوده ها شکل پذیری اتصال صلب بیشتر می باشد. یکی هنگامی که ضخامت بال ستون بیشتر از۲- ۵/۱ عرض بال تیر باشد و دیگری هنگامی که ضخامت بال تیر بین۲-۵/۱ تا ۷/۱ عرض بال تیر باشد و ضخامت ورق پیوستگی بیشتر از نصف ضخامت بال تیر باشد و در آخر هنگامی که ضخامت بال ستون کمتر از۷/۱ عرض بال تیر باشد و ضخامت ورق پیوستگی بیشتر از ضخامت بال تیر باشد. دستور العمل برای اثرات چشمه اتصال یک محدوده را ذکر می کند که در آن بهترین شکل پذیری اتفاق می افتد.

وقتی برش محاسبه شده در چشمه اتصال در مرحله شکل گیری مفصل خمیری در ناحیه بحرانی در اتصال به VY بین ۶/۰ تا ۹/۰ باشد. همچنین برای اثر نسبت دهانه به عمق تیر آیین نامه نسبت کمتر از ۱۰ را در حالت تحلیل خطی و بیشتر از ۸ را برای حالت غیر خطی بهترین حالت برای شکل پذیری می داند.

همچنین در اثرات لاغری بال و جان تیر ، آیین نامه می گوید هنگامی که نسبت های بال و جان شرایط مقطع پلاستیک را رعایت کنند اتصال صلب بیشترین شکل پذیری و هنگامی که شرایط مقطع فشرده را تامین نمایند اتصال صلب کمترین مقدار شکل پذیری را دارا است.و اگر مابین این دو باشد شکل پذیری هم مابین شکل پذیری دو حالت قبل خواهد بود.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.