بررسی فلوریستیک منطقه حفاظت شده کرائی


در حال بارگذاری
۳۰ آبان ۱۳۹۶
DOC
23MB
80
449 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

شناخت گیاهان هر منطقه یا ناحیه عاملی جهت شناخت بهتر منابع طبیعی تجدید شونده و کمک مؤثری در راستای آشنایی علاقه مندان به طبیعت و خصوصیات گیاهان است .

منطقه شکار ممنوع مورد بررسی که هدف این پایان نامه راتشکیل می دهد در منطقه ای نیمه کوهستانی و دارای تپه ماهورها قرار گرفته که دارای ناهمواریهای فراوان دنباله های غربی سلسله جبال زاگرس می باشند . این منطقه که به دلیل قرار گرفتن در اقلیم نیمه خشک و داشتن تابستانهای گرم وسوزان و زمستانهای معتدل و مطبوع و داشتن خاک های گچی و مارنی و زمینهای عموماً سنگلاخی دارای پوشش گیاهی مرتعی می باشد که در آن گیاهان یکساله توام با بوته‌ای و درختچه‌ها گسترش دارند.  بدلیل اینکه این منطقه زیستگاه طبیعی قوچ و میش وحشی می باشد مورد حفاظت و توجه اداره محیط زیست استان قرار گرفته است . متأسفانه علیرغم اعلام حفاظتی شدن منطقه تا کنون هیچ گونه شناسنامه و یا حتی لیست گونه های گیاهی و جانوری این منطقه موجود نبوده و در این زمینه کاری صورت نگرفته است . از سوی دیگر بدلیل چرای بی رویه دام بوته کنی جهت سوخت و کشت و کار گیاهان زراعی سیمای منطقه در حال تغییر بوده و شاید بسیاری از گیاهان در معرض نابودی می باشند . به همین دلیل لزوم داشتن لیست جامعی ازگیاهان این منطقه و به منظور شناخت دقیق و علمی گیاهان از دانش رده بندی بهره گرفته شده است بررسی فلورستیک این منطقه همانند شناسنامه ای برای این منطقه بوده که وجود گیاهان و وضعیت آنها را نشان داده و علاوه بر آن انواع کاربردهای زراعی ،‌زینتی ،‌دارویی ،‌مرتعی ،‌صنعتی و انواع کاربردهای احتمالی که هر کدام از گیاهان منطقه می توانند داشته باشند را از منابع مختلف استخراج نموده و در جدولی که برای هر کدام ازگیاهان در نظر گرفتمه شده ثبت گردیده است . این اطلاعات به همراه ارتفاع دقیق محل برداشت نمونه ، شکل زیستی نمونه ، شماره هر باریوم ، نام علمی گونه ، کاربردهای گونه از نظر ( زراعی ، ‌زینتی ، دارویی ، مرتعی یا صنعتی نمونه) مورد مطالعه به همراه ناحیه رویشی گونه مورد نظر ،‌ شماره هر باریومی گونه به همراه بررسی مورفولوژیکی به صورت شرح مختصری از خصوصیات ظاهری گیاهان منطقه آورده شده است . از دیگر اهداف این پژوهش توضیح مختصری راجع به تیپ بندی منطقه و ذکر چند نمونه به عنوان گونه های همراه تیپ های شاخص هر منطقه می باشد . که در این رابطه کل منطقه به کمک نقشه های توپوگرافی و فیزیوگرافی مثل شیب ،‌هیپسومتری (‌نقاط هم ارتفاع )‌ بالاخره نقشه سازندهای زمین شناسی در مقیاس ( ۰۰۰/۵۰ :۱ ) از طرف دیگر نسبت به بازدید و پیمایش حوزه ی مورد مطالعه اقدام گردید است. و بر اساس نمود ظاهری با تکیه بر ساختار فیزیونومی[۱] محدوده ی تیپ های گیاهی تعیین و در منطقه تعداد ۶ تیپ گیاهی تشخیص و تفکیک گردید است.

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.