بررسی استهلاک انرژی روی سرریزها


در حال بارگذاری
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
23.8MB
86
142 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

ایمنی سدها و دوام وپایداری آنها از مهمترین مسائل مطرح شده در رشته سازه های هیدرولیکی می­باشد. یکی از راه های موثر و مفید برای افزایش ایمنی و عمر سدها کنترل سیلاب های وارد به مخزن و انتقال آن به پایین دست رودخانه می باشد. کنترل انرژی در جریان های با سرعت زیاد و مخلوط با هوا یکی از چالش های اصلی در طراحی سازه های هیدرولیکی است. در حقیقت این نوع جریان اغلب در سیلاب­ها، سیستم های زیر زمینی شهری، تخلیه فاضلاب کارخانه های صنعتی و سرریز سدها مشاهده می­شود.

در حدود چهل درصد خرابی های ثبت شده بدون لحاظ آمار کشور چین مربوط به سدهای کمتر از سی متر ارتفاع بوده که نتوانستند سیلاب عبوری را کنترل کنند. انرژی بسیار زیادی که وجود دارد توانایی ایجاد خطراتی چون فرسایش شیب و شستن کف شوت را به دنبال دارد.

در دهه هشتاد میلادی همگام با پیشرفت تکنیک سدسازی RCC پژوهشگران از این تکنولوژی برای ایمنی پایین دست سدهای خاکی نیز استفاده کرده اند. این روش باعث بالا رفتن میزان انرژی مستهلک در طول سرریز شده و باعث می شود که بخش اعظمی از انرژی جریان عبوری از روی سد قبل از رسیدن به پنجه سد مستهلک شود. وجود پله ها به عنوان زبری هد از دست رفته در طول شیب را افزایش می دهد، از طرفی نقطه ورود هوا را به نزدیکی تاج سد انتقال داده و از این رو خطر کاویتاسیون را تا حد بسیاری کاهش می دهد.

عامل مهم دیگر وزن بلوک های پله ای می باشد که برای پایداری شیب بسیلر مفید و موثر است. مجموعه عوامل فوق افزایش نقش شوت ها و سرریزی های پلکانی در سازه های آبی را سبب شده است.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.