بررسی تأثیر پارامترهای ساخت بر خصوصیات کامپوزیتهای پیزوالکتریک تیتانات زیرکونات سرب-اکسید روی (PZT/ZnO)


در حال بارگذاری
۵ آذر ۱۳۹۶
Doc
19.1MB
121
326 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

وجود خواص پیزوالکتریک برای سرامیکهایی چون تیتانات زیرکونات سرب(PZT)  سبب کاربردهای فراوان آن‌ها در حوزه‌های الکترونیک، مهندسی پزشکی، ترموالکتریک و مکاترونیک شده است. اگرچه سرامیک‌های PZT خواص الکتریکی فوق‌العاده‌ای دارند، اما از خواص مکانیکی چون استحکام و چقرمگی شکست پایین برخوردارند و برای مصرف در کاربردهای با تنش‌های بالا دچار مشکل می‌شوند، به همین دلیل از افزودنی‌هایی چون Ag، Pt، MgO، ZrO۲، Al۲O۳ و ZnO  به عنوان فاز تقویت کننده استفاده می‌شود تا خواص مکانیکی بهبود یابد هرچند ممکن است خواص الکتریکی کاهش یابد.

در این پژوهش جهت ساخت ترکیب PZT با فرمول شیمیایی Pb(Zr ۰.۵۲ , Ti ۰.۴۸)O۳  از منو اکسید سرب، دی اکسید زیرکونیوم و دی اکسید تیتانیوم استفاده گردید. برای همگن سازی مواد از آسیاب سیاره‌ای و گلوله‌های زیرکونیایی استفاده شده است. کلسیناسیون به صورت دو مرحله‌ای در دماهای C˚۶۰۰ و C˚۸۰۰ و زمان نگه‌داری ۲ ساعت در آن دماها انجام گردید. به منظور افزایش خواص مکانیکی و تشکیل کامپوزیت‌های PZT/ZnO و PZT/Al۲O۳ ذرات ZnO و Al۲O۳ به مواد کلسینه شده اضافه گردید. عملیات پخت بر روی قرص‌های کامپوزیتی در دمای ۱۱۰۰ به مدت ۲ ساعت در اتمسفر معمولی صورت گرفت. آنالیز فازی و ریزساختار از طریق XRD و SEM  و دانسیته، استحکام شکست، چقرمگی شکست و سختی به ترتیب از طریق روش ارشمیدس، خمش سه نقطه‌ای، اندازهگیری مستقیم طول ترک و روش ویکرز مورد ارزیابی قرار گرفتند. با افزودن ZnO و Al۲O۳ درجه تراکم پذیری نمونه پیزوالکتریک بعد از پخت افزایش یافته و ریزساختار به سمت ریزدانگی تحول می‌یابد که افزایش خواص مکانیکی چون استحکام خمشی، چقرمگی و سختی را به دنبال دارد. خواص دی‌الکتریک و پیزوالکتریک نمونهها به ترتیب به کمک دستگاه LCR meter و d۳۳metet اندازهگیری شد. با افزودن این ذرات به PZT خواص دی‌الکتریک چون ثابت دی‌الکتریک و خواص پیزوالکتریک مانند ضریب بار پیزوالکتریک و فاکتور الکترومکانیکی کاهش یافته و تانژانت اتلاف افزایش می‌یابد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.