بررسی تاثیر سدهای وزنی(مخازن تاخیری) در کاهش سیلابهای شهری با استفاده از مدل ریاضی


در حال بارگذاری
۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
3.17MB
229
251 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

هر سال سطح وسیعی از کشورمان تحت تأثیر طغیان آب رودخانه ها و جاری شدن سیلاب قرار گرفته و در اثر این سیلاب ها تأسیسات عمرانی، امکانات ارتباطی، زمین های تحت کشت و شهرها و روستاها تخریب میگردد. روش های مختلفی برای کنترل سیل وجود دارد که بطور کلی در دو گروه روشها و اقدامات ساختمانی کنترل سیلاب و روشها و اقدامات مدیریتی کنترل سیلاب جای می گیرند. انتخاب هر روش یا ترکیبی از روش های فوق بستگی به شرایط محلی پروژه، اهمیت مناطق تحت حفاظت و شرایط اقتصادی دارد.

در این پایان نامه این روش ها مختصراً توضیح داده شده و جایگاه روش کنترل سیل با مخازن تأخیری به عنوان یکی از روشهای ساختمانی کنترل سیلاب بیان گردیده است. در شرایط مطلوب ذخیره موقت سیلاب باعث کاهش جریان پایین دست و حتی کاهش هزینه سیستم انتقال پایین دست می شود.

سازه های ذخیره ایی و مخارن تاخیری با ذخیره سیلاب باعث فروکش نمودن دبی اوج و ایجاد تاخیر و فاصله زمانی در وقوع پیک جریان میگردند. از آنجاکه اکثر شهرها و مناطق شهری به دلایل عدیده در دشتها و نواحی بالنسبه مسطح ایجاد شده و می شوند، روش ذخیره سازی سیلاب درحوضچه ها، استخرها،مخازن و گودالهای طبیعی و مصنوعی که در داخل یا در مجاورت اراضی شهری قراردارند، روش بالقوه مناسبی در مطالعات سیلگیری شهرها محسوب می شود.

ا ین پایان نامه تاثیر مخازن تاخیری را در بالادست حوضه آبریز منتهی به شهر بهبهان قبل از آنکه سیل به مناطق شهری برسد، در کاهش آنی سیلاب بررسی می نماید. با توجه به موجود نبودن استگاههای هیدرومتری، از نرم افزار HEC-HMS جهت شبیه سازی پدیده تبدیل بارش به رواناب  استفاده گردیده است. نظر به تهیه نقشه ها، اطلاعات و خصوصیات مورد نیاز حوضه در محیط GIS پارامترهای استفاده شده در نرم افزار بدست آورده شده اند.

بمنظور بررسی تاثیر مخازن تاخیری در کاهش سیلاب حوضه مورد مطالعه ، پس از ساخت سیلاب طراحی و روند یابی آن، تاثیر سیلاب در پایاب و بر ابعاد سازه های انتقال که در این پروژه کانال در نظر گرفته شده است ،ابتدا بدون در نظرگرفتن مخازن و پس از آن با در نظر گرفتن مخازن بررسی می گردد نتایج نشان می دهد.

با تعبیه مخازن میزان دبی خروجی، حجم و هزینه اقدامات مهندسی رودخانه در اراضی شهری بشدت کاهش خواهد یافت و از طرف دیگر ضریب ایمنی در مناطق فوق الذکر افزایش می یابد. بطوریکه مخازن سیلاب با دوره های بازگشت ۱۰، ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ سال را بترتیب ۸۹، ۵۹، ۵۵ و ۴۷ درصد کاهش می دهد. ضمن اینکه با تعبیه مخازن در حوضه، هزینه عملیات عمرانی کنترل سیلاب نیز در حدود ۴۰ درصد کاهش می یابد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.