بررسی تاثیر نوع خروجی بر روی میزان دبی سرریزهای سیفونی


در حال بارگذاری
۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
754KB
136
200 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

در گذشته بسیاری از سدها با اطلاعات محدود هیدرولوژی طراحی و ساخته شده اند. در نتیجه سازه های سرریز موجود در حال حاضر برای سیلهای ماگزیمم احتمالی کوچک می باشند که مسائل و مشکلات احتمالی از قبیل فشار منفی بیش از اندازه و کاویتاسیون روی تاج سرریز و نهایتا انهدام را منجر می شوند.

مدلهای فیزیکی کوچک در آزمایشگاههای هیدرولیک به منظور مطالعه و بررسی رفتار هیدرولیکی سازه ها طراحی و ساخته شده اند. اما ساخت این مدلها مستلزم صرف هزینه زیاد وقت و انتخاب مقیاس مناسب می باشد.

امروزه به دلیل قابلیت بالای کامپیوتر در انجام محاسبات در زمان کمتر و کارا بودن آن در زمینه دینامیک سیالات محاسباتی CFD وصرف هزینه قابل قبول موجب گردیده مدلهای ریاضی به عنوان جایگزینی از مدلهای فیزیکی در بررسی هیدرولیکی رفتار سازه ها استفاده گردند.

در این مقاله به بررسی تاثیر نوع خروجی (آزاد و مستغرق ) جریان بر روی میزان دبی سرریز های سیفونی با استفاده از مدل عددی cfd و نرم افزار fluent پرداخته شده است، مدل فیزیکی در آزمایشگاه بوسیله نرم افزار gambit مدلسازی شده و مش بندی گردید. مدل ساخته شده به نرم افزار fluent منتقل گردید.

از آنجایی که در مدل آزمایشگاهی جریان به دو صورت آزاد و تحت فشار با دو نوع خروجی آزاد و مستغرق از روی سرریز عبور داده شد و مقادیر فشار به ازای دبی های مختلف ثبت گردید، همین شرایط در مدل ریاضی اعمال گردید و مقادیر فشار بر روی پیزومترها ثبت گردید و سپس نتایج حاصل با نتایج حاصل از مدل فیزیکی مقایسه شد. نتایج نشان می دهد که همخوانی خوبی بین مدل فیزیکی و مدل عددی حاصل گردیده است.

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.