بررسی جریان در انحناء رودخانه و تعیین معیارهای طراحی برای سازه های حفاظتی


در حال بارگذاری
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
14.8MB
280
334 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

رودخانه های مارپیچی ترکیبی از انحناء هستند که در جهات مختلف گسترش می یابند. یکی از ویژگی های این گونه از رودخانه ها گشترش انحناء با گذشت زمان می باشد. هدف از انجام این تحقیق آن است که با مطالعه فرآیندهای موجود در یک انحنا منفرد، پایداری امتداد معینی از رودخانه تخمین زده شود. تحقیقات نشان می دهد که گسترش انحناء که می تواند با سینوسی کانال تعریف شود تابعی از مشخصات هیدرولیکی هندسی و رسوب است.

اگر سینوسی انحناء کانال در دو نقطه را بصورت نسبت طول کانال به طول مستقیم آنها تعریف کنیم، تحلیل ابعادی نشان می دهد که سینوسی تابعی از عدد رینولدز عدد فرود عدد دین نسبت عمق جریان به عرض کانال شیب کانال طول نسبی کانال مقاومت نسبی جریان ثانویه عدد بدون شزی و تنش برشی روی بستر شیبدار است. با فرض یک انحناء ۱۸۰ درجه چند سری، داده محاسبه شد. رگرسیون غیر خطی این داده ها نشان می دهد که طول نسبی کانال بیشترین تاثیر را در مقدار سینوسی کانال دارد.

این امر با تحقیق تئوری و صحرایی لنکاستر و براس مبنی بر گشترش رودخانه ها بصورت حلقه های متوالی و اصل حداکثر آنتروپی که بیان می کند الگوی پایدار رودخانه ها متناظر با سینوسی ۵۷/۱ است، مطابقت دارد. بعلاوه مطالعه نشان می دهد با توجه به رابطه ی L=7/929rc انحناء کانال تا جایی توسعه می یابد که جریان ثانویه بطور کاملاً سه بعدی باشد. این مطالعه زاویۀ انحناء را برای توسعه جریان ثانویه تقریباً ۲۴۰ درجه بدست می دهد که بیشتر زاویۀ ۵/۲۱۶ درجه که توسط رزوسکی بیان شد، می باشد. دلیل این امر این است که توالی انحناء سبب استهلاک جریان ثاونیه در تغییر الگوی حلزونی به جریان موازی می شود.وابستگی سینوسیتی به طول کانال در توافق با مطالعۀ هسیه و یانگ است که بیان کردند که جریان ثانویه برای توسعۀ کامل نیازی به طول کافی در پایین دست انحناء کانال دارد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.