بررسی دور باطل رکودتورمی در ایران، از منظر اجرای سیاست های تعدیل اقتصادی


در حال بارگذاری
۱۶ آذر ۱۳۹۶
Doc
1.83MB
184
206 بازدید
۱۲۵۰۰ تومان
خرید

هدف اصلی در این پژوهش بررسی دور باطل رکودتورمی در ایران از منظر اجرای سیاست­های تعدیل اقتصادی است. تجزیه و تحلیل بر روی داده­ های ایران در دوره زمانی ۱۳۶۸ تا ۱۳۹۱ و در مدل لوجیت برای دوره زمانی ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۱ انجام شده است. سپس با استفاده از چارچوب نظری نهادگرایان، روند تبدیل شدن آثار مثبت تورم کم و خزنده به آثار مخرب رکودتورمی، در جوامعی که بخش­های تولیدی با مشکل عدم تشکیل سرمایه متناسب با نیاز کشور و بهره­وری کم مواجه هستند، تعیین شده است. در ادامه، دور باطل رکودتورمی، پس از اجرای سیاست­های تعدیل در قالب شوک­درمانی و دستکاری قیمت­های کلیدی متغیرهایی مانند نرخ بهره، نرخ ارز و قیمت حامل­های انرژی بررسی شده و برای تعیین شدت اثرگذاری متغیرها، مدل اقتصاد سنجی لوجیت مورد استفاده قرار گرفته است.

نتایج به دست آمده بیانگر این است که اجرای سیاست­های تعدیل اقتصادی در ایران، افزایش قیمت نفت، افزایش بدهی دولت به سیستم بانکی، افزایش نرخ بهره و افزایش نرخ تورم با تاخیر زمانی، اثر مثبت و معناداری بر شکل گرفتن رکودتورمی دارند و در مقابل، رشد بهره ­وری نیروی کار اثر منفی بر آن دارد. همچنین ضعف شدید بنیه تولید در اقتصاد ایران، با اثر مثبت کاهش درآمدهای نفتی بر شکل­گیری رکودتورمی، آشکار شده است.

طبق نظریه ­های نهادگرایان، خارج شدن از دور باطل رکودتورمی در پرتو نهادهایی شکل می­گیرد که با کاهش هزینه کسب اطلاعات و کاهش هزینه مبادله و افزایش امنیت حقوق مالکیت، فعالیت­های مولد اقتصادی را گسترش می­دهند و با بهبود وضعیت تولید و بهره­ وری آن، امکان خارج شدن از دور باطل را فراهم می­کنند. این تغییرات نهادی در پی تغییر در ساختارهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شکل می­گیرند که می­توانند زمینه رشد و توسعه پایدار را فراهم آورند؛ اما موفقیت در دستیابی به این تغییرات ساختاری، نیاز به پایبندی به اهداف و سیاست­گذاری ­ها در بلندمدت دارد و باید از رویه­ های کوته ­نگرانه که با شوک­درمانی­ همراه هستند، خودداری شود.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.