بررسی دور باطل رکودتورمی در ایران، از منظر اجرای سیاست های تعدیل اقتصادی


در حال بارگذاری
۱۶ آذر ۱۳۹۶
Doc
1.83MB
184
7 بازدید
۱۲۵۰۰ تومان
خرید

هدف اصلی در این پژوهش بررسی دور باطل رکودتورمی در ایران از منظر اجرای سیاست­های تعدیل اقتصادی است. تجزیه و تحلیل بر روی داده­ های ایران در دوره زمانی ۱۳۶۸ تا ۱۳۹۱ و در مدل لوجیت برای دوره زمانی ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۱ انجام شده است. سپس با استفاده از چارچوب نظری نهادگرایان، روند تبدیل شدن آثار مثبت تورم کم و خزنده به آثار مخرب رکودتورمی، در جوامعی که بخش­های تولیدی با مشکل عدم تشکیل سرمایه متناسب با نیاز کشور و بهره­وری کم مواجه هستند، تعیین شده است. در ادامه، دور باطل رکودتورمی، پس از اجرای سیاست­های تعدیل در قالب شوک­درمانی و دستکاری قیمت­های کلیدی متغیرهایی مانند نرخ بهره، نرخ ارز و قیمت حامل­های انرژی بررسی شده و برای تعیین شدت اثرگذاری متغیرها، مدل اقتصاد سنجی لوجیت مورد استفاده قرار گرفته است.

نتایج به دست آمده بیانگر این است که اجرای سیاست­های تعدیل اقتصادی در ایران، افزایش قیمت نفت، افزایش بدهی دولت به سیستم بانکی، افزایش نرخ بهره و افزایش نرخ تورم با تاخیر زمانی، اثر مثبت و معناداری بر شکل گرفتن رکودتورمی دارند و در مقابل، رشد بهره ­وری نیروی کار اثر منفی بر آن دارد. همچنین ضعف شدید بنیه تولید در اقتصاد ایران، با اثر مثبت کاهش درآمدهای نفتی بر شکل­گیری رکودتورمی، آشکار شده است.

طبق نظریه ­های نهادگرایان، خارج شدن از دور باطل رکودتورمی در پرتو نهادهایی شکل می­گیرد که با کاهش هزینه کسب اطلاعات و کاهش هزینه مبادله و افزایش امنیت حقوق مالکیت، فعالیت­های مولد اقتصادی را گسترش می­دهند و با بهبود وضعیت تولید و بهره­ وری آن، امکان خارج شدن از دور باطل را فراهم می­کنند. این تغییرات نهادی در پی تغییر در ساختارهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شکل می­گیرند که می­توانند زمینه رشد و توسعه پایدار را فراهم آورند؛ اما موفقیت در دستیابی به این تغییرات ساختاری، نیاز به پایبندی به اهداف و سیاست­گذاری ­ها در بلندمدت دارد و باید از رویه­ های کوته ­نگرانه که با شوک­درمانی­ همراه هستند، خودداری شود.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.