بررسی رفتار لرزه ای ستون های مشبک با بست افقی در کنار مهاربند همگرا


در حال بارگذاری
۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
4.95MB
244
275 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

به دلیل وجود نیمرخ های قوی مناسب در ایران استفاده از ستون های مشبک کاربرد زیادی دارد. ستون های مشبک با بست افقی و موربکه در ساختمان ها بکار میروند در ایران به طور متداول ستون با بست افقی اجرا میشود که اثر بار جانبی در این مقاطع موضوع حساس و مهمی است.

در این ستون ها مشاهده میشود که تاثیر لاغری فاصله بستها ، فاصله دو تک نیمرخ تاثیر بسزایی در ظرفیت باربری و شکل پذیری ستون دارد. مباحث ارائه شده از کارهای انجام یافته قبلی و بررسی صورت گرفته روی این ستون ها در زلزله بم و همنچین اجرای نامناسب گواه این مطلب است . نبودن اطلاعات کافی درمورد طراحی لرزه ای این نوع ستون ها در آیین نامه و عدم وجود نتایج آزمایشگاهی ما را بر آن داشت که در حالت نظری با تشریح رفتارهای استاتیکی خطی و غیر خطی ( الاستو-پلاستیک) و آشنایی با بارگذاری رفت و برگشتی و منحنی های هیسترزیس و استفاده از نرم افزار ANSYS که دارای توانایی تحلیل مسائل به روش اجزا محدود می باشد کمک گرفته و رفتار کمانشی در محدوده تغییر شکل های بزرگ و رفتار الاستو- پلاستیک مقاطع را با اعمال بارگذاری رفت و برگشتی و بدست آوردن منحنی های هیسترزیس برای ستون با ۳ عدد لاغزی ( ۴۵ و ۶۵ و ۸۵) ۴ عدد فاصله بست نیروی محوری متفاوت (۵۰-۸۰ درصد بیشینه ظرفیت ستون) را مورد بررسی قرار دهیم و نتایج حاصله به قرار ذیل می باشند:

  • با زیاد شدن فاصله بست ها ظرفیت باربری ستون کاهش می یابد.
  • با افزایش درصد نیروی محوری ظرفیت باربری ستون کاهش می یابد.
  • با افزایش لاغری ظرفیت باربری ستون کاهش می یابد.
  • استفاده از ورق سرتاسری ظرفیت باربری ستون افزایش می یابد.
  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.