بررسی شمایل پیامبر و ائمه در نگارگری ایرانی


در حال بارگذاری
۲ آذر ۱۳۹۶
doc
15MB
188
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

بررسی شمایل پیامبر و ائمه در نگارگری ایرانی با تکیه بر دو دوره­ی ایلخانی و تیموری

موضوع این پایان نامه بررسی شمایل پیامبر و ائمه در نگارگری ایرانی با تکیه بر دو دوره­ ایلخانی و تیموری است. در حقیقت، سئوال اصلی این نوشتار این است که چه عللی موجب شدند تا هنر شمایل­نگاری در این دو برهه­­ تاریخی به وجود آید؟ اگرچه تحقیق در این باره با محدودیت منابع همراه است و هنوز در این عرصه کار مستقل و جدی صورت نگرفته است اما نگارنده کوشید تا با استفاده از روش کتابخانه­ای به این مسأله بپردازد.

در عصر ایلخانان، روابط خارجی ایران با چین و اروپا، پیشینه­ی­ دینی غازان­خان و اولجایتو، مصورسازی کتب تاریخی چون جامع التواریخ و آثارالباقیه و جواز فقهی دانشمندان شیعه و سنی نسبت به نگارگری، زمینه‌های لازم را برای شمایل­نگاری فراهم کردند اما در رابطه با علت شکل­گیری شمایل در این دوره دیدگاه‌های متفاوتی ارائه شده است: برخی بر این باورند که هنرمندان به منظور تبلیغ دین اسلام دست به چنین کاری زدند و در مقابل، بعضی علت آن را بحران مشروعیت دربار می­دانند.

البته در دوره­ی­ تیموریان نیز جریان شمایل­نگاری ادامه یافت و در این باره امور متعددی چون سنت شمایل­نگاری برجای مانده از دوره­­­ی ایلخانان، علاقه­­مندی حکام به مصورسازی نسخ تاریخی و شعر، احترام و توجه تیموریان به خاندان پیامبر و اجازه­­ی فقهای شیعه و سنی نسبت به نگارگری موجب شدند تا باری دیگر، زمینه‌های شمایل­نگاری برای هنرمند مسلمان فراهم آید. در این دوره، تصوف و حکومت دو عنصری هستند که از عوامل اصلی پیدایش شمایل در مکاتب سه گانه­ شیراز، هرات اول و هرات دوم شدند.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.