بررسی متغیرهای اجرایی سدهای بتن غلطکی RCC (مطالعه موضوعی سد جگین)


در حال بارگذاری
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
7.52MB
225
337 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

بتن کوبیده غلطکی  یک روش جدید جهت اجرای بتن در کارهای عمرانی می باشد که ایده ی استفاده از آن به دهه های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ در انگلستان و به عنوان لایه زیر اساس جاده ها و روسازی محوطه فرودگاه ها باز میگردد. این مصالح در مصارف اولیه به نام بتن کم عیار یا خشک شناخته شده و در زیر قشر آسفالت بکار می رفت.

RCC هرچند که در کلیه ی فعالیت های عمرانی و عمدتا به عنوان یک مصالح جذبی مطرح شده و مورد استفاده قرار گرفت از اوائل دهه ی ۱۹۶۰ ، میلادی از سوی کارشناسان و محققان به عنوان مصالح و تکنیک های اجرایی قابل استفاده در سد سازی مطرح گردید و دیری نپایید که مورد توجه و توسعه ی روز افزون قرار گرفت.

رواج استفاده از بتن غلطکی به عنوان عوامل متعدد بستگی داشت که مهمترین آنها سادگی در تولید و بکارگیری و عدم نیاز و تجهیزات و تاسیسات اجرایی ویژه می باشد. با توجه به تجارب حاصل از صنعت سدسازی خصوصا در کشورهای آمریکا، ژاپن و چین و اسپانیا و ثبوت مزایای استفاده از RCC به نظر می رسد در هر کشور لاجرم بایستی به سمت استفاده از این مزایا حرکت کرد.

از آنجا که اجرایRCC بسیار وابسته به فرهنگ کاری و بکارگیری مصالح در دسترس و تجهیزات متفاوت در هر کشور می باشد اولین تجربه در هر کشور و ثبت کلیه مراحل وشرایط کاری و ثبت این متغیرها و کنترل تاثیر متغیرهای اجرایی بر کیفیت بتن بسیار مهم بوده و می تواند بر امکان پذیری و رونق استفاده از این روش موثر بوده وم بنای قضاوت قرارگیرد. سد جگین اولین تجربه ی عملی استفاده از RCC در ایران بوده که به همت طراحان و حمایت کارفرمای پروژه و شجاعت پیمانکار این پروژه به اجرا رفته است.

در این تحقیق بازگشت به موضوع فوق الذکر ، سعی شده است تجارب اجرا اعم از ماشین آلات ونحوه ی ارتباط آنها ، کیفیت اختلاط بتن و خصوصیات آنها ، شرایط محیطی ، مشخصات فیزیکی و مهندسی مانند دانه بندی ، نفوذ پذیری ، مقاومت فشاری ، مقاومت کششی ، مقاومت برشی بین لیفت های اجرا و غیره و همچنین فاصله زمانی بین اختلاط و تراکم مصالحه ، دانسینه نسبی بتن پس از تراکم و چگونگی اجرای اجزاء سد بتن غلطکی مانند شیب های بالادست و پایین دست،درزهای قائم، درزهای افقی و اجرای بتن در کنار قالب مورد ارزیابی قرار گیرد.

پس از انجام کلیه مراحل فوق الذکر در طول حدود ۹ ماه عملیات اجرایی بدنه سد و پس از بررسی نمونه های صحرایی و بررسی آزمایشات آزمایشگاهی کیفیت بتن حاصله با استانداردهای مورد انتظار جهانی مورد مقایسه قرار گرفت. ماحصل این تلاش آن است که کلیه تجارب پروژه که متناسب با فرهنگ کاری ایران می باشد مدون شده و مزایا و معایب روش های بکارگرفته شده با کیفیت بتن مرتبط گردیدند.

با انجام این تحقیق می توان چنین گفت: فناوری سه ماهه بتن غلطکی در ایران بومی شده و برای ساخت سدهای بتن غلطکی دیگری چندان نیازی به استفاده از مشاوران و پیمانکاران خارجی نیست و امکان طراحی و ساخت هرگونه سدهای بتن غلطکی با ارتفاع و احجام مناسب در کشور امکان پذیر است.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.