بررسی هیدرولیک جریان در سرریزهای پلکانی


در حال بارگذاری
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
781KB
88
204 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

پیشرفتهای اخیر در تکنولوژی اجازه ساخت سدهای بزرگ با مخازن و کانالهای بزرگ را فراهم کرده است . این پیشرفتها موجب توسعه و تکامل طرحها و تکنیکهای ساخت جدید , به خصوص همراه با فراهم آوردن قابلیت رها سازی ایمن جریان سیل شده است . شوتها و سرریزها برای عبور دادن دبی های بزرگ از روی سازه های هیدرولیکی مانند سدهاوبندها ، بدون بوجود آمدن خسارات عمده به خود سازه و اطراف آن طراحی می شوند .

در سرریزهای Overflow جریان سیل به صورت جریان کانالهای باز و یا جریانهای ریزشی آزاد به درونسرریز هجوم می آورد و این فرآیند باعث استهلاک قسمت عمده ای از انرژی جنبشی جریان می شود که باعث اجتناب از بوجود آمدن خرابی و خسارت به پاشنه سد ، محیط اطراف سد و نهایتا” خود سد می گردند .

به طور معمول استهلاک انرژی بوسیله یکی از راههای زیر بدست می آید .

یک جریان جت آب با سرعت بالا از روی Flipbucket و یا تاج سد بلند شده و به استخر آب واقع در پایین دست , همانندیک بالشتک آب برخوردمی نماید

یک حوضچه آرامش استاندارد در پایین دست سرزیر که در آن پرش هیدرولیکی بوجود آمده و سبب استهلاک مقدار زیادی از انرژی جریان می شود .

پکانی نمودن سرریز برای کمک در استهلاک انرژی جریان

در دو روش اول استهلاک انرژی از جریان , جای بسیار زیادی را در پایین دست سد در استخر آب یا حوضچه آرامش می گیرد . در سرریز های پلکانی پله ها باعث افت انرژی قابل توجه به علت وجود زبری های مصنوعی بسیار بزرگ ناشی از وجود پله ها در طول شوت می شوند و باعث حذف و یا کاهش نیاز به مستهلک کننده های دیگر انرژی در پایین است سرریز و کاهش چشمگیر ابعاد حوضچه آرامش آن می شوند .

آب هنگام عبور از روی پستی و بلندی های ناشی از پله ها بسیار متلاطم می شود و این فرآیند باعث استهلاک قابل توجه انرژی می گردد .

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.