بررسی و تبیین واقع­ بینی و نسبت ­سنجی آن با آرمان­ گرایی


در حال بارگذاری
۸ بهمن ۱۳۹۶
doc
2MB
175
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

بررسی و تبیین واقع­ بینی و نسبت ­سنجی آن با آرمان­ گرایی در نهج ­البلاغه

 

اسلام دینی واقع­ بین است؛ به این معنا که در جستجوی «واقعیت» به عنوان آرمان، تلاش مردمان را جهت می­بخشد. از این ­رو امام علی  در نهج­البلاغه به پیروی از قرآن در موقعیت ­های مناسب به تبیین واقعیت پرداخته­است. واقع­ بینی در همۀ عرصه‌های زندگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و به­عبارتی واقع­بینی می­تواند انسان را در یافتن جهان­بینی صحیح هدایت کند؛ ضمن این­که مهم­ترین مبنای نیل به کمال مطلوب ، آرمان­ها نیز محسوب می­شود. از آن­جایی که بدون شناخت واقعیات و استعدادهای موجود نمی­توان حرکت بر مبنای واقعیات را به درستی برنامه­ریزی کرد و به اهداف آرمانی دست­یافت، انسان می­تواند با شناخت واقعیت­ها، حرکت، و تلاش خود را تنظیم و برنامه­ریزی کنند.

امام علی بنابر واقع­بینی­ای که از شرایط اجتماعی، سیاسی وزمانی داشته­اند، برای حفظ و تقویت آرمان­های نظام نوپای حکومت اسلامی از هیچ کوششی فروگذاری ننمودند. در نگاه امام علی  واقع­بینی همان حقیقت­بینی است که بر مبنای قضاوت و جهان ­بینی صحیح استوار بوده و در نهایت واکنشی معقول، انسانی و الهی را به همراه دارد و انسان را از رویکرد ناامیدی و ظلمانی دیدن جهان نجات می­دهد. آرمان­گرایی به آرزوهای متعالی و سازنده اشاره دارد که بدون توجه به واقعیات و بدون به­کارگیری سازوکارهای منطقی، خیال­پردازی بوده و باعث می­شود آرمان­ها در حد شعار باقی بمانند.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.