بهینه سازی عملکرد بیوفیلتر جذب کننده سولفید هیدروژن از گاز دفنگاه


در حال بارگذاری
۲۹ فروردین ۱۳۹۷
doc
10.3MB
146
266 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

مشکل اساسی دراستفاده از بیوگاز دفنگاه وجود آلاینده هایی مثل سولفید هیدروژن است. سولفید هیدروژن گازی بیرنگ، سمی، اشتعالزا و دارای بوی نامطبوع است و به شدت سمی است و در هنگام سوختن بیوگاز تولید SO۲ می کند. به علاوه سولفید هیدروژن دارای اثر خورندگی می باشد. ساخت دستگاههایی که در برابر خورندگی مقاوم باشند نیز هزینه زیادی دارد. بیشتر تکنولوژیهای تجاری که برای حذف سولفید هیدروژن از جریانهای گازی وجود دارند فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی میباشند که از نظر عملیاتی پرهزینه هستند.

فرآیندهای گازشویی، جذب سطحی روی کربن، و اکسیداسیون حرارتی و شیمیایی از آن جمله هستند. از مزایای فرآیندهای میکروبی، تبدیل مستقیم سولفید هیدروژن به گوگرد عنصری، نیاز به انرژی ورودی کم، عدم تولید محصولات جانبی آلوده، هزینه های کم و تولید بیومس یا زیست توده میباشد. ارجحیت دیگر روشهای زیستی ارزان بودن نصب ماشین آلات و پایین بودن هزینه های راهبردی آن میباشد. در این مطالعه به منظور بررسی کارایی بیوفیلتر در حذف آلاینده سولفید هیدروژن از گاز دفنگاه، ستون بیوفیلتری از جنس پلگسی گلاس با قطر ۱۵ سانتی­متر و ارتفاع ۲ متر استفاده شد.

این ستون با بستر طبیعی حاوی ورمی­کمپوست تولید شده در دفنگاه و گوش­ماهی، به کار گرفته شد. کارایی این بیوفیلتر ۹۷ درصد بود. در این پژوهش اقداماتی جهت بهینه سازی عملکرد بیوفیلتر حذف کننده سولفید هیدروژن بیوگاز صورت گرفت. از جمله استفاده از باکتری و محیط کشت ارزان و در دسترس، نصب پمپ آب برای پاشیدن آب در داخل ستون و ایجاد رطوبت کافی جهت رشد و زنده مانی باکتری در داخل بستر های بیوفیلتر می باشد.

بعلاوه نصب شیر جهت تنظیم مقدار آب، اجرای آسان و موفق تزریق باکتری به بیوفیلتر، اضافه نمودن باکتری از طریق سطل حاوی آب و پمپ، نصب ستون بیوفیلتر در لندفیل و اتصال آن به بیوگاز طبیعی تولیدی چاه و ایجاد شرایط پایداری عملکرد بیوفیلتر، بررسی اثر دبی بیوگاز و غلظت سولفید هیدروژن بر عملکرد بیوفیلتر از موارد دیگر است.

همچنین بررسی میزان جذب سولفید هیدروژن توسط هر بستر بیوفیلتر به طور جداگانه، استفاده از کمپرسور بین بیوگاز چاه و ستون بیوفیلتر جهت تامین مناسب تر بیوگاز و شبیه سازی با نیروگاه لندفیل، بررسی تغییرات غلظت سولفید هیدروژن بیوگاز چاه و ورودی نیروگاه و بررسی مشکلات احتمالی بیوفیلتر اصلی لندفیل و ارائه پیشنهادات مناسب از موارد دیگر است. پژوهش حاضر نشان داد که ستون بیوفیلتر با بهینه سازی های انجام شده می تواند در مقیاس اصلی جهت حذف سولفید هیدروژن از بیوگاز لندفیل استفاده شود.

فصل اول

مقدمه

۱-۱-اهمیت موضوع و لزوم انجام مطالعه

۱-۲-اهداف

۱-۳-نوآوری پایان نامه

فصل دوم

کلیات و تئوری

۲-۱- تاریخچه لندفیل

۲-۲- لندفیل های جدید

۲-۳- ساختار لندفیل

۲-۴- بیوگاز لندفیل

۲-۵- استفاده از گاز لندفیل

۲-۵-۱- روش های فیزیکی-شیمیائی

۲-۵-۲- روش های بیولوژیکی

۲-۵-۳- اصول روش تصفیه با بیوفیلتر

۲-۶- تصفیه گاز لندفیل

۲-۷- بررسی مدل­های بیوفیلتر

۲-۷-۱- شرح تئوری مدل Ottengraf

۲-۷-۲- شرح تئوری مدل Zarook

۲-۷-۳- بررسی مدل Hodge

۲-۷-۴- بررسی مدل Li

۲-۷-۵- تئوری و آنالیز مدل Deshusses

۲-۷-۶- پارامترهای طراحی

فصل سوم

پیشینه تحقیق

۳-۱- مروری بر پژوهش های انجام شده

فصل چهارم

مواد و روش کار

۴-۱- مواد و روش­های اندازه­گیری

۴-۱-۱- روش‌های اندازه‌گیری

۴-۲- روش انجام آزمایش

فصل پنجم

نتایج و بحث

فصل ششم

نتیجه گیری و پیشنهادات

۶-۱- نتیجه گیری

۶-۲- پیشنهادات

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.