تأثیر ارایه ی چکیده به عنوان یک فعالیت پیش خوانی بر توانایی درک مطلب


در حال بارگذاری
۲۱ دی ۱۳۹۶
doc
558KB
135
325 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

تأثیر ارایه ی چکیده به عنوان یک فعالیت پیش خوانی بر توانایی درک مطلب دانش آموزان سطح متوسط ایرانی

این پژوهش برای مقایسه ی توانایی درک مطلب زبان آموزان، پیش و پس از به کار گیری فعالیت های پیش خوانی به صورت ارایه ی یک چکیده کوتاه پیش از خواندن متن انجام شد. شرکت کنندگان در این پژوهش، ۴۰  زبان آموز سطح متوسط بودند که در آموزشگاه زبان خارجی سفیر شهر لاهیجان در ایران مطالعه می کردند. یک آزمون تعیین سطح مربوط به درک مطلب(OPT)  برگزار شد که نمره های آن برای گماشتن شرکت کنندگان در دو گروه همگون به کار رفت. هر دو گروه شرکت کنندگانی با توانایی زبانی یکسان داشتند. به هر دو گروه شرکت کننده، متن یکسانی به عنوان آزمایش، درس داده شد؛ با این تفاوت که یک گروه چکیده ای را پیش از متن ها دریافت می کرد ولی گروه دیگر هیچ چکیده ای را پیش از متن ها دریافت نمی کرد. ابزار پژوهش ۱۶ طرح درس و دو آزمون درک مطلب (به عنوان پیش آزمون و پس آزمون) بود. آزمایش ارایه ی چکیده به عنوان یک فعالیت پیش خوانی برای ۸  هفته و مجموعا ۱۶ جلسه برگزار شد. داده ها به صورت آماری بررسی شدند تا میانه، انحراف معیار و مقدار t به دست آیند.

یافته ها نشان داد که پس از اجرای ارایه ی چکیده به عنوان یک فعالیت پیش خوانی، شرکت کنندگان گروه آزمایش در پس آزمون بهتر عمل کردند. هنگامی که نتایج دو گروه را مقایسه کردیم، گروهی که یک چکیده پیش از متن دریافت کرده بود، بسیار بهتر از گروه همتای خود که خواندن را بدون هیچ گونه آمادگی ای تجربه کرده بودند، عمل کردند.

همچنین دیده شد که جنسیت هیچ اثر چشمگیری در توانایی درک مطلب ندارد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.