تحلیل عناصر نیت و ترس نهفته در گفتمان شخصیتهای نمایشنامه سرایدار


در حال بارگذاری
۱۹ آذر ۱۳۹۶
doc
190KB
112
303 بازدید
۱۲۵۰۰ تومان
خرید

 تحلیل عناصر نیت و ترس نهفته در گفتمان شخصیتهای نمایشنامه سرایدار اثرهارولد پینتر از دیدگاه اصول همکاری و تلویح زبانی گرایس

رویکرد زبانشناسی در نقد آثار ادبی رویکردی نوین است و روزنه های جدیدی را بر روی نقد و  بررسی  آثار ادبی گشوده است . یکی از رویکردهایی که در تحلیل گفتمان شخصیت های آثار ادبی  و راهیابی به ماهیت آن کاربرد موثر دارد، اصول همکاری گرایس می باشد . با توجه به اینکه خاستگاه اولیه این اصول بر تحلیل مکالمه و گفتگو بوده است، آثار ادبی که دارای این ویژگی باشند بیشتر قابل بررسی بر این مبنا می باشند . از آنجا که به گفته ارسطو یکی از ارکان مهم نمایشنامه گفتگو (دیا لوگ) است،  این رویکرد زبانشناسی اهمیت ویژه ای بر تحلیل ادبیات داستانی (به ویژه نمایشنامه ) دارد .  پینتر یکی از نمایشنامه نویسان مدرن در قرن بیستم است که با یه کارگیری سبک جدیدی از زبان، در آثارش  شخصیتهایی را می پروراند  که زیرکانه در رفتار زبانی شان نیت و ترس درونی شان را پنهان می سازند :  شخصیتها در نمایشنامه پینتر حرف می زنند تا برترسهای درون خود غلبه کنند . از آنجا که با تحلیل گفتمان و دیالوگ شخصیتها می توان به نیات درونی آنها پی برد، محقق بر آن است تا گفتگوهای شخصیتهای نمایشنامه “سرایدار”  اثر پینتر را در چار چوب اصول همکاری و دلالت زبانی گرایس تجزیه و تحلیل کند . نتیجه ، ضمن اینکه این ایستارهای درونی را باز می کاود، کاربرد رویکرد های زبان شناسی و مدل گرایس را در  مورد تحلیل آثار ادبیات روائی هم نشان می دهد .

 

 

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.