تطبیق و ارزیابی پارامترها و مشخصه های هیدرولیکی حوضچه آرامش (مطالعه موردی سد نازلوچای)


در حال بارگذاری
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
7.96MB
160
219 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

استهلاک انرژی پایین دست سرریز سدهای بزرگ مسئله ای جدی است. جریان آبی که از تاج سرریز به سمت پایین جریان می یابد مشخصه های هیدرولیکی زیادی دارد که از جمله آن می توان به حرکت جریان روی سرریز، انتقال از حالت فوق بحرانی به زیر بحرانی، پرش هیدرولیکی و انتقال از جریان زیر بحرانی به تراز نرمال رودخانه اشاره نمود که همگی بیانگر نحوه اتصال بالادست و پایین دست در ی سازه هیدرولیکی می باشد.

بنابراین طرح اتصال باید بگونه ای انجام شود که جریان را به صورت ایمن از سرریز به رودخانه پایین دست تحویل نماید. یکی از انواع رایج این نوع سازه ها، حوضچه های آرامش هستند. انواع حوضچه ها توسط USBR مطالعه شده و عملکرد هیدرولیکی آنها تعیین و تیپ بندی شده است. به دلیل شرایط خاص در سدهای بزرگ نمی توان با اطمینان حوضچه های آرامش سرا از نمونه های یاد شده الگوبرداری نمود. با ساخت ومطالعات مدل هیدرولیکی می توان طول و ابعاد حوضچه ، موقعیت بلوک ها ووضعیت حفاظت پایاب در شرایط عبور سیلابها مختلف را بهینه نموده، مناسبترین الگوی ممکن را انتخاب کرد.

در این تحقیق به منظور فراهم آمدن شرایطی جهت تشکیل پرش هیدرولیکی داخل حوضچه آرامش برای دبی بیشتر از دبی طرح و همچنین بهینه سازی ابعاد حوضچه در این شرایط ابتدا تاثیر تغییر ساختار بلوکهای انرژی گیر و دیواره یا پله انتهایی بر شرایط استهلاک انرژی و موقعیت پرش و تاثیر ان بر پیاب و سپس تاثیر همگرا نمودن دیواره های حوضچه در زوایای ۵، ۵/۷، ۱۰ و ۵/۱۲ درجه، بر عوامل ذکر شده مورد بررسی قرار گرفته است.

بر اساس نتایج حاصل از آزمایشات استفاده از سطح پلکانی توفیق چندانی در تثبیت پرش درون حوضچه تشکیل می شود. همچنین همگرایی دیواره های حوضچه آرامش تاثیر مثبتی ندر بهبود عملکرد پرش هیدرولیکی شکل گرفته و افزایش راندمان استهلاک انرژی داشته و در بین زوایای آزمایش شده زاویه ۵ درجه بهترین عملکرد را دارد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.