تعیین ضوابط نوشتاری تابلوهای اطلاع رسانی جاده ها با استفاده از مدلسازی کامپیوتری


در حال بارگذاری
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
8.41MB
171
366 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

وسایل کنترل ترافیک عبارتند از تابلوها، چراغهای راهنمایی و موانع متحرک. تابلوهای اطلاع رسانی جادهها وظیفهی تعیین جهت و آدرس دهی بموقع به رانندگان را به عهده دارند که این کار باید در کوتاهترین زمان ممکن انجام شود. بدین منظور اندازه و فونت نوشتار روی تابلو باید متناسب با محل نصب تابلو و سرعت حرکت خودروها در مکان نصب تابلو، باشد. پژوهشهای زیادی در مورد نوشتار لاتین صورت گرفته اما مدل خوانایی تابلوهایی که نوشتارشان با زبان فارسی است، موجود نیست.

یکی از مشکلات بر سر راه سنجیدن تناسب فونت تابلو با سرعت رانندگان عبور کننده از کنار آن، کیفی بودن فرآیند خوانایی (شامل به چشم آمدن تابلو، خواندن اطلاعات مندرج و تثبیت آن بر ذهن راننده) میباشد. این پژوهش مدلی ارائه مینماید که فرآیند خواندن نوشتار فارسی را از یک کیفیت به کمیتی تبدیل کند

که قابل اندازهگیری باشد. اساس کار قدرت خوانایی چشم یک انسان با قدرت دید عادی است که در فرآیند شبیه سازی بجای آن، از یک دوربین عکس برداری که با مشخصات چشم انسان سازگار است، استفاده گردیده است. با اندازهگیری یکی از معیارهای تابلو (ارتفاع حرف الف) در فواصل مختلف، مدلی ارائه شده، سپس این مدل برای چندین تابلو بسط داده شده و بگونهای اصلاح گردیده که برای سایر تابلوها نیز قابل تعمیم باشد. در این تحقیق کلیهی مراحلی که یک راننده طی میکند تا یک تابلو در ذهن وی خوانده شود و مدت زمانی که هر مرحله زمان نیاز دارد، به تفضیل آورده شده است.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.