تعیین نیروهای وارد بر فصل مشترک سازه های دوبلکسی فلزی ( با اختلاف تراز طبقات)


در حال بارگذاری
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
19.4MB
208
209 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

نامنظمی سازه ها غالبا یکی از مهم ترین عوامل و دلایل آسیب پذیری سازه ها برابر نیروهای جانب نظیر زلزله است. ساختمان های با اختلاف تراز در طبقات دوبکلسی در پلان و ارتفاع بی نظمی هایی دارند که زمینه تشدید اثر نیروهای وارد بر سازه را فراهم میکنند، لیکن آینن نامه های لرزه ای دنیا از جمله آیین نامه زلزله ایران متاسفانه به این سازه ها نپرداخته اند و پیشنهادی برای نحوه ی طراحی ، محاسبه و اجرای آنها ارائه ننموده اند. اختلاف تراز دیافراگم ها در این سازه ها باعث حرکت ناهمگون دیافراگم ها و ضربه به ستون های فصل مشترک میشود که نیروی برشی بزرگی را در ستون های کوتاه حد فاصل تراز طبقات وارد می آورد.

در این پایان نامه ابتدا رفتار اجزای سازه ای نظیر ستون های کوتاه و دیافراگم ها در این ساختمان ها بررسی شده است و سپس سعی شده ضمن بررسی پارامترهای لرزه ای نظیر ضریب رفتار ، پریود ، تغییر مکان ، و … درمورد این سازه ها، عوامل تشدید نیروهای وارد بر فصل مشترک شناخته شوند.

به این منظور ساختمان های فلزی ۵ و ۱۰ و ۱۵ طبقه و هر یک در شش حالت معمولی و دوبلکسی با اختلاف ترازهای ۳۰ و ۶۰ و ۹۰ و ۱۲۰ و ۱۵۰ سانتی متر تحلیل شده اند و پارامترهای لرزه ای آنها با یکدیگر مقایسه شده است. سپس با استفاده از تحلیل غیر خطی push over ، ضریب رفتار هر یک از آنها محاسبه و نتایج مورد مطالعه قرار گرفته است. نتایج بررسی های بیشتر نشان می دهد پریود سازه های دوبلکسی به ازای هر ۱۰ درصد اختلاف تراز در طبقه حدود ۴ دصد کاهش می یابد و تغییر مکان این سازه ها نیز ۲۰ تا ۳۰ درصد نسبت به سازه های معمولی بیشتر است. همچنین اختلاف جرم و سختی در دو جزء سازه دوبلکسی می تواند نیروهای وارد بر فصل مشترک را تشدید نماید.

در پایان خلاصه ای از مطالعات آزمایشگاهی درمورد ستون های کوتاه و راه کارهای مناسب کاهش اثرات نیروهای برشی بزرگ در ستون های کوتاه سازی دو بلکسی به همراه دتایل های اجرایی ارائه شده است.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.