رفتار لرزه ای سکوهای دریایی بررسی آئین نامه های موجود


در حال بارگذاری
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
1.70MB
213
169 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

تقاضا برای تولید و استخراج نفت و گاز در سرتاسر جهان از چنددهه گذشته در حال رشد بوده است. همگام با تلاشهای انجام شده برای اکتشاف و استخراج نفت از منابع انرژی دریایی، فرم های سازه ای گوناگونی برای سکوهای دریایی پیشنهاد گردیده است. یک سکوی ثابت دریایی مجموعه ای متشکل از عناصر مختلف سازه ای نظیر شمع ها، جاکت و عرشه با عملکرد های متفاوت در برابر زلزله می باشد.

شرایط لرزه ای در سرتاسر جهان بطور گسترده ای متفاوت است و معیارهای طراحی در وهله اول بستگی به مشاهدات زلزله های تاریخی که در آن محل اتفاق افتاده بعلاوه در نظر گرفتن شرایط تکتونیکی لرزه ای محل دارد. در بسیاری از حالات نیاز خواهد بود که بمنظور تکمیل طراحی یا ارزیابی یک سازه در مقابل با زلزله، ارزیابی خطر زلزله خاص دستگاه انجام گیرد. لذا هدف از استانداردها و توصیه آئین نامه ها در زمینه طراحی لرزه ای سکوهای دریایی فراهم نمودن روشهای عمومی طراحی لرزه ای برای انواع مختلف سازه های فراساحل و ایجاد یک چارچوب برای بدست آوردن معیار طراحی لرزه ای این سازه ها میباشد.

بعنوان مثال آرایش مهاربندهای سکو نقش مهمی در عملکرد لرزه ای آن دارد، بطوریکه آئین نامه API توصیه هایی را در خصوص نحوه بادبندی جاکتهای فلزی ارائه می نماید که اجرای این راهنمائیها در طراحی سازه های سکو منجر به ایجاد شکل پذیری کافی برای شرایط بارگذاری غیر معمول خواهد گردید. منظور از رعایت ضوابط مقاومتی در طراحی سکو این است که سکویی طراحی می نماییم که به اندازه کافی بزرگ بوده و سختی و مقاومت کافی را داشته باشد تا اطمینان یابیم که تحت اثر زلزله ای که احتمال وقوع زلزله ای شدیدتر از آن در طول عمر سازه محتمل نمی باشد، هیچگونه خرابی سازه ای خاصی به وقوع نپیوندد.

لذا با توجه به نفت خیز بودن ایران و اهمیت این صنعت در اقتصاد کشورمان و ضرورت استخراج نفت در مناطق جنوبی ایران، در این مطالعه کوشش شده تا ضمن تشریح و بررسی موارد مذکور در استاندارد ISO 19901-2 و آئین نامه های API و ACI در زمینه طراحی و ساخت سکوهای دریایی (بخصوص معیارهای طراحی لرزه ای) با روشهای عمومی طراحی لرزه ای برای این سازه ها آشنا شویم.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.