رسانه ها ، جرائم اجتماعی و احساس امنیت و آگاهی


در حال بارگذاری
۱۶ دی ۱۳۹۶
Doc
4MB
127
312 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

رسانه ها ، جرائم اجتماعی و احساس امنیت و آگاهی(تاثیر انعکاس جرائم اجتماعی در مطبوعات بر میزان احساس امنیت و آگاهی شهروندان تهرانی)

نیاز به امنیت یکی از نیازهای اساسی بشر به شمار می‌رود بگونه‌ای که رفع سایر نیازهای مهم آدمی‌حتی نیازهای زیستی او نیز به نوعی تابع میزان امنیت است.

اما احساس امنیت و امنیت روانی در یک جامعه به همان ‌اندازه مهم است که وجود امنیت در آن جامعه بگونه‌ای که برخی از کارشناسان وجود احساس امنیت را مهمتر از وجود امنیت در آن جامعه می‌دانند. اما احساس امنیت در یک جامعه به احساس روانی شهروندان از میزان وجود یا عدم وجود جرم و شرایط جرم خیز در آن جامعه باز می‌گردد و هر مقدار فراوانی جرم و شرایط جرم خیز بالاتر باشد احساس امنیت شهروندان پائین تر است. ولی این احساس ناامنی صرفاً منبعث از عدم وجود امنیت در آن جامعه نخواهد بود. ممکن است در جامعه‌ای امنیت وجود داشته باشد لکن شهروندان آن احساس امنیت نکنند و بالعکس. پس می‌توان نتیجه گرفت که احساس امنیت اگر چه با میزان جرائم و شرایط جرم خیز در جامعه ارتباط دارد ولی به عوامل دیگری همچون توانایی و عملکرد نهادهای تأمین کننده امنیت خصوصاً نیروی انتظامی ‌و قوه قضائیه نیز بستگی دارد.

نظر به اهمیت موضوع مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران هر ساله طرح «بررسی میزان احساس امنیت اجتماعی شهروندان» را در قالب یک طرح نظرسنجی به منظور ارزیابی و مقایسه میزان احساس امنیت شهروندان به اجرا در می‌آورد.

این تحقیق به شیوه پیمایشی (Survey) اجرا و افراد نمونه آماری آن با استفاده از شیوه نمونه‌گیری خوشه‌ای چند مرحله‌ای به تعداد ۱۴۷۵ نفر از افراد بالای ۱۸ سال مناطق ۲۲ گانه شهر تهران انتخاب شده‌اند.

برای بررسی میزان احساس امنیت یکی از شاخص‌ها میزان بروز جرائم در جامعه بوده است. با توجه به اینکه میزان احساس امنیت تابعی از میزان بروز جرائم در جامعه می‌باشد بدین لحاظ در این بخش از مطالعه میزان بروز ۲۹ جرم در جامعه مورد سنجش قرار گرفته است.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.