سینتیک زینترینگ و خواص مکانیکی سرمت های بر پایه آلومینا با حضور یک جزء فلزی


در حال بارگذاری
۵ آذر ۱۳۹۶
Doc
10.5MB
123
362 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

به دلیل محدودیت های کاربردی سرامیک ها چون ترد و شکننده بودن، عدم قابلیت شکل پذیری، رسانایی حرارتی و الکتریکی، مقاومت به شوک حرارتی پایین، مقاومت خستگی ضعیف و پراکندگی زیاد در داده های مربوط به خواص مکانیکی به دلیل حساسیت بالای آن به عیوب ، لازم است با وارد نمودن فاز فلزی چکش خوار تا حد ممکن محدودیت های فوق را کاهش داده و از مزایای فاز سرامیکی چون مقاومت به سایش بالا، استحکام گرم و مقاومت به خزش بالا و ضریب انبساط حرارتی پایین استفاده نمود. با ساخت کامپوزیتها از نوع سرمت مزایای فاز فلزی و سرامیکی  در یک مجموعه جمع می شوند. بطوریکه امروزه سازه ها و قطعات از نوع سرمت اهمیت به سزایی در محیط های کاربردی چون ابزارهای برشی، میکروسنسورهای حرارتی، الکترو شیمیایی و اکسیژنی، سازه‌های هوا و فضا، ادوات زرهی، قالب‌های گرم و سرد، مهندسی پزشکی، موتورهای حرارتی، عایق های حرارتی، پیل های سوختی، پردازشگرهای میکروالکترونیکی و … پیدا کرده است.

از بین سرامیکها آلومینا متداولترین فاز سرامیکی برای سرمت ها شناخته شده که می تواند به دلیل پایداری شیمیایی، مقاومت به سایش، دانسیته نسبتاً پایین و پایداری و مقاومت حرارتی بالای آن باشد. فاز های فلزی مورد استفاده معمولاً فلزات نسبتاً پایدار در محیط های شیمیایی و حرارتی، قابلیت تر شوندگی خوب و در ضمن قابلیت واکنش دهی خوب در واکنش آلومینو ترمیک می باشد. از فلزات مورد استفاده می توان به Fe ,Ni ,Co ,Cr , pb ,Mo, Al، … اشاره نمود.

در این کار تحقیقاتی ساخت سرمت های Al۲O۳-Al به روش اکسید اسیون درجا و متالوژی پودر و سرمت Al۲O۳-Cr به روش سنتز احتراقی + متالورژی پودر در شرایط مختلف ترکیب شیمیایی، مدت زمان آسیاکاری و دمای عملیات حرارتی مورد بررسی قرار گرفته است .جهت تعیین شرایط بهینه ساخت ،نمونه های تهیه شده مورد ارزیابی مشاهدات میکروسکوپی (SEM)،آنالیزفازی (XRD) خواص فیزیکی و مکانیکی (دانسیته ،سختی ،تافنس ،استحکام) قرار گرفته اند. در ضمن برای ارزیابی بهتر شرایط آسیا کاری و عملیات حرارتی نمونه های با ترکیب شیمیایی مختلف مورد مطالعات  DTA-TG قرار گرفتند .

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.