شبیه سازی عددی هیدرولیکی- هندسی آبشستگی در پای پل های بتنی (مطالعه موردی)


در حال بارگذاری
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
13.5MB
189
379 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

آیشستگی موضعی در اطراف پایه پل ها همواره به عنوان یک مشکل بویژه در زمان وقوع سیلاب در رودخانه ها مطرح بوده است. این پدیده باعث ایجاد یک حفره در مجاورت پایه پل شده و رد صورت عدم طراحی مناسب با توسعه ی عمق این حفره و رسیدن آن به تراز پی پایه پل سازه پل در آستانه انهدام قرار می گیرد. انهدام سازه پل در هنگام وقوع جریان جریان های سیلابی علاوه بر هزینه های مستقیم، هزینه های غیر مستقیم اقتصادی و اجتماعی زیادی به دنبال دارد. سالیان متمادی قرار دادن پی پایه پل در عمقی بیش از عمق آبشستگی متعادل متناظر با سیل طرح به عنوان یک راه حل مطرح بوده است.

این راه حل به رغم اینکه محافظه کارانه می باشد در بسیاری از موارد مانند پل های کم ارزش و یا سازه های موقت روشی غیر اقتصادی خواهد بود زیرا عمق آبشستگی متعادل در زمان نسبتاً طولانی حاصل می شود حال آنکه زمان تداوم جریان در بیشتر مواقع کمتر از آن است که عمق آبشستگی متعادل حاصل گردد. آبشستگی موضعی در هنگام وقوع سیلاب ها پدیده ای وابسته به زمان می باشد و از آنجا که جریان سیلابی به صورت هیدروگراف جریان نشان داده می شود می توان اظهار نمود که آنچه در واقعیت اتفاق می افتد آبشستگی موضعی تحت جریان های غیردائمی است. مطالعات بسیار محدودی راجع به آبشستگی تحت جریان های غیر دائمی وجود دارد.

مدل های عددی هیدرولیکی در سالیان اخیر توسعه زیادی یافته اند و در این بین آنهایی که جریان را در سه بعد مدل می کنند به دلیل تطابق هر چه بیشتر با ماهیت فیزیکی پدیده از جایگاه ممتاری برخوردار هستند. با توجه به اینکه نرم افزار SSIIM توانایی مدل کردن سه بعدی میدان جریان و رسوب در حالت وابسته به زمان را دارست در این تحقیق از این مدل عددی توانمند استفاده گردید.

نتایج شبیه سازی عددی توسعه عمق حفره آبشستگی موضعی تحت جریان های غیر دائمی به کمک داده های آزمایشگاهی نشان داد که این نرم افزار قابلیت انجام محاسبات جریان های غیردائمی را داراست. همچنین به کمک این مدل عددی سه بعدی تاثیر تغییر برخی از پارامترهای هندسی بر مقدار عمق آبشستگی متعادل به صورت کیفی و کمی نشان داده شد. یکی از این تغییرات در هندسه پایه که با تضعیف گردابه های موثر در پدیده آبشستگی می تواند به کاهش عمق آبشستگی متعادل بینجامد ایجاد شکاف در پایه پل است.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.