شرح دشواری های کتاب مهمان نامه ی بخارا


در حال بارگذاری
۵ دی ۱۳۹۶
doc
817KB
468
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

شرح دشواری های کتاب مهمان نامه­ی بخارا نوشته: فضل الله بن روزبهان خنجی

کتاب مهمان نامه بخارا از کتب تاریخی اوایل قرن دهم است. این کتاب را فضل الله بن روزبهان خنجی در شرح چهارده ماه از وقایع سلطنت محمد خان شیبانی ، به رشته ی تحریر درآورده است. مهمان نامه از پنجاه و چهار مبحث تشکیل شده است که، سی و هشت مبحث آن تاریخی ، سیزده مبحث آن فقهی و کلامی ، دو مبحث در شرح احوالات مؤلف و یک مبحث شامل خطبه و مقدمه است. مؤلف در ضمن بیان این مباحث ۸۵۲ بیت شعر  در نصیحت و اندرز، وصف مناظر، ستایش از محمد خان شیبانی و مطالب دیگر آورده و همگی سروده ی او است. سبک مهمان نامه دو نوع بینابین و متکلّف است. مقدمه دارای متنی کوتاه اما متکلّف است. مباحث فقهی و کلامی آن، دشوار، سرد و سنگین نگاشته شده،  و گزارش های تاریخی آن دارای سبک بینابین است. اما توصیف ها  متکلّف و دارای آرایه ، لغات عربی و ترکی فراوان می باشد. دشواری مباحث فقهی و کلامی و استعمال آیات فراوان و استفاده از لغات عربی و ترکی باعث شده است متن بویژه این بخش، در ردیف نثر های دشوار قرار گیرد.

این پایان نامه از چهار فصل تشکیل شده و شامل:

فصل اول: کلیّات که شامل مقدمه، اهمیت، هدف، پیشینه، روش و سؤالات تحقیق می باشد.

فصل دوم: زندگی نامه و آثار نویسنده کتاب، سبک شناسی اثر ، که بررسی  ویژگی های فکری ، زبانی و ادبی کتاب و نکاتی از رسم الخط را در بر می گیرد.

فصل سوم: که قسمت عمده تحقیق است و شامل شرح لغات و عبارات دشوار، معنی آیات و احادیث، معنی اشعار عربی و فارسی  می باشد.

فصل چهارم: نتیجه گیری است و به میزان دشواری و نکاتی از سبک کتاب، آرایه های پر کاربرد آن و مطالب دیگر می پردازد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.