طراحی اکوپارک نمونه موردی دریاچه سد سفید رود منجیل


در حال بارگذاری
۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
doc
109KB
26
242 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

ساختارهای طبیعی ارزشمندی که در بخشهای مختلف کشور ایران با دارابودن تنوع زیستی فراوان همواره زمینه ایجاد فضاهای گردشگری طبیعی را فراهم ساخته اند. بسیاری از این مناطق ارزشمند طبیعی در حال حاضر بواسطه عدم وجود طراحی محیطی مناسب دچار تخریب شده اند.

امروزه نحوه برنامه ریزی محیطی و طراحی منظر ساختارهای طبیعی ارزشمند در جهان با نگرش طراحی اکولوژیکی انجام می گردد. در این میان اکوپارکها بسترهای طبیعی با دارا بودن ساختارهای اکولوژیکی ارزشمندی هستند که در آنها  فعالیت های تفرجی، همگام با شناسایی و چگونگی برخورد با مسائل زیست محیطی و از جنبه های گوناگون همراه با آموزش همگانی صورت می گیرد.

با توجه به پتانسیل های موجود زیست محیطی و استعدادهای بالقوه موجود در کشور طراحان محیط و منظر با رعایت اصول اکولوژی و محیط زیست در برنامه ریزی و طراحی به حفظ و احیای اکو سیستم های طبیعی پرداخته و با بهره گیری از آنهاو عدم تجاوز به طبیعت و فرهنگ طبیعت گرایی قدم برمی دارند. در حال حاضر موارد زیادی از این جاذبه های طبیعی به سبب افراط و تفریط های سیستم های اجرایی و مدیریتی یا نادیده انگاشته شده اند و یا به واسطه توسعه غیر اصولی و بدون در نظر گرفتن استاندارد های توسعه پایدار رو به نابودی می روند. بنابراین پرداختن به این محوطه های طبیعی ارزشمندی که ورود توجه گردشگران بوده و یا بواسطه حضور ایشان و عدم وجود طراحی محیطی مناسب دچار تخریب می شوند و یا در شکلی دیگر بواسطه طرحهای موجود درآنها که بدون توجه به ساختارهای اکولوژیکی بستر آنها شکل گرفته است در حال تخریب هستند، مسئله این تحقیق است.

دریاچه سفید رود با دارا بودن ارزشهای اکولوژیکی ویژه یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی ایران بوده که در استان گیلان واقع در شهر منجیل و درست در مسیر آزاد راه تهران – رشت قرار گرفته  است. این امر باعث شده  که این منطقه علاوه بر اینکه محلی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت برای مردم بومی منطقه  باشد، توقفگاهی نیز برای استراحت و لذت مسافران و گردشگران گردد. ضمن اینکه منجیل اولین شهر کشور است که به دلیل وجود باد دائمی ، اقدام به نصب توربین های بادی در ان شده است. علی رغم ارزشهای طبیعی منظر این منطقه و قرار گیری آن در مسیر گردشگران، تا کنون برنامه ریزی و طراحی محیطی مناسبی در این منطقه با هدف حفاظت جامع محیطی در کنار توسعه گردشگری با نگرش اکوپارک صورت نگرفته است.

بنابراین با توجه به ساختارهای ارزشمند اکولوژیکی موجود در منطقه و لزوم حفاظت و ارتقاء کیفیت زیستی این ارزشها در کنار توسعه گردشگری و نگرش نوین طراحی اکوپارکها در بسترهای طبیعی این پژوهش در پی آن است تا به طراحی اکوپارک در این منطقه بپردازد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.