مدل زایشی کانسارهای مس معدن بزرگ و آسیادیو براساس ویژگی های زمین شناسی


در حال بارگذاری
۲۷ آبان ۱۳۹۶
doc
39MB
190
481 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

مدل زایشی کانسارهای مس معدن بزرگ و آسیادیو براساس ویژگی­های
زمین­ شناسی و کنترل کننده­ های ساختاری، عباس­ آباد،شمال خاوری سمنان

معدن بزرگ در ۵/۷ کیلومتری شمال­خاور عباس­آباد ( استان سمنان) و در مختصات جغرافیایی “۰۰ ’۲۷  ۵۶ طول خاوری و “۰۰ ’۲۵  ۳۶ عرض شمالی واقع شده است. از دیدگاه پهنه­های رسوبی -ساختاری، و بر اساس تقسیم بندی نبوی این منطقه در بخش شمالی زون ایران مرکزی واقع شده است. کانی­سازی مس در کانسار معدن بزرگ در ارتباط با گسل­ها می­باشد. به طور کلی دو مجموعه واحد سنگی در این کانسار، یکی مجموعه زیرین یا کهن­تر بارخساره آتشفشانی–آذرآواری و دیگری مجموعه بالایی یا جوان­ تر بارخساره آواری-رسوبی رخنمون دارد. در این کانسار واحد آتشفشانی E۱۰ به عنوان واحد اصلی کانه زایی و همچنین به وسیله توده­های معدنی، به عنوان میزبان کانی­سازی شناخته شده است. کانی سازی عدسی شکل در واحد معدنی E۱۰  دارای ۸ متر ضخامت می­باشد. واحدهای سنگی رخنمون یافته در این معدن به صورت نوارهای موازی با روند باختری-خاوری پیکره­ی این کانسار را پدیدآورنده­اند. شیب عمومی واحدها ۵۰ درجه به سمت جنوب می­باشد.

بر اساس شواهد صحرایی و مطالعات کانی­شناسی در کانسار مس معدن بزرگ، کانی­سازی به صورت رگه رگچه­ای و پرکننده فضاهای خالی در سنگ میزبان آندزیتی تا تراکی­آندزیت صورت گرفته است. جایگاه تکتونیکی سنگ­های قلیایی در کانسار معدن بزرگ در محدوده سنگ­های درون قاره­ای می باشد. کانی­های سولفیدی در مقاطع صیقلی و همچنین در نمونه­های دستی شامل: پیریت، کالکوپیریت و بورنیت به صورت کانه­های اولیه و کالکوسیت، کوولیت، دیژنیت، کوپریت، هماتیت، منیتیت و مالاکیت به عنوان کانه­های ثانویه می­باشد. کانی­سازی در دو مرحله هیپوژن (سولفیدهای اولیه) و سوپرژن ( سولفیدهای ثانویه) رخ داده است. نتایج آنالیز XRD حضور کانی­های غیرسولفیدی پلاژیوکلاز و فلدسپار را در واحدهای غیرسولفیدی دگرسان شده نشان می­دهد. سنگ میزبان شامل دگرسانی­های پروپلیتیک، کلریت، سرسیت وآرژیلیک می باشد. کوارتز و کلسیت به عنوان گانگ در زمینه سنگ میزبان واحد آذرین در این کانسار وجود دارند.

مطالعات ژئوشیمیایی، آنومالی­هایی از عناصر مس، نقره، آرسنیک و گوگرد را نشان می­دهند، عیار مس در این کانسار از ۲۲-۲۶۲۰۹ ppm متغیر است. به منظور دست­یابی به اطلاعات درباره ویژگی­های سیالات کانسارساز مطالعه سیالات درگیر بر روی نمونه­هایی از مقاطع دوبر صیقل انجام شد و کانی­های کوارتز و کلسیت برای مطالعه این میانبارها انتخاب شد. سیالات درگیر مطالعه شده بر اساس نوع فاز شامل: دوفازی مایع-گاز، دوفازی مایع حاوی CO۲ –گاز که با تشکیل کلاتریت همراه، تک فازی مایع، دوفازی مایع-گاز حاوی CO۲+H۲O می­باشد. بیشترین فراوانی دمای همگن­شدگی در سیالات دوفازی مایع-گاز در محدوده دمایی ۳۰۰-۲۵۰ درجه سانتی­گراد و برای سیالات دوفاری مایع حاوی CO۲-گاز همراه با تشکیل کلاتریت در محدوده دمایی ۱۵۰-۱۰۰ درجه سانتی­گراد می باشد. شوری میانبارهای مطالعه شده از ۱۴/۰ تا ۱۷/۴ درصد وزنی معادل نمک طعام متغیر می­باشد. مقایسه داده­های سیالات درگیر کانسار مس معدن بزرگ با برخی از مهمترین کانسارهای مس تیپ مانتو شیلی نشان می­دهد که این کانسار از نظر دمایی در محدوده دمایی کانسارهای مس تیپ مانتو شیلی قرار دارد، اما شوری سیالات درگیر کانسار معدن بزرگ با بیشتر این کانسارها همخوانی ندارد و شوری پایین سیالات درگیر در کانسار معدن بزرگ را می­توان به رقیق­شدگی توسط آب­های جوی نسبت داد.

کانسار آسیادیو دنباله و هم راستا با کانسار معدن بزرگ است و در موقعیت جغرافیایی”۰۰’۲۸  ۵۶ طول­خاوری و “۴۰’۲۶  ۳۶ عرض شمالی در اطراف شاهرود واقع شده است. نه تنها ویژگی­های زمین­شناسی بلکه ویژگی­های زمین­ساختی این کانسار نیز همانند کانسار معدن بزرگ می­باشد. کانی­سازی در کانسار آسیادیو همانند کانسار معدن بزرگ در واحد معدنی E۱۰  با سنگ میزبان آندزیتی تا تراکی­آندزیتی ائوسن رخ داده است. ضخامت ماده معدنی در کانسار آسیادیو ۴۰-۳۰ متر می­باشد و سن سنگ میزبان کانی­سازی شده  ائوسن میانی-پایانی در نظر گرفته شده است. عیار ماده معدنی در این کانسار ۸۶/۲ % می­باشد و کانی­سازی شامل  کالکوسیت و دانه­های پراکنده از مالاکیت و آزوریت می­باشد. کوارتز به عنوان گانگ در زمینه سنگ میزبان واحد آتشفشانی وجود دارد.

 

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.