مطالعه ساختاری و دگرشکلی تاقدیس کلمرد، غرب طبس، ایران مرکزی


در حال بارگذاری
۲۷ آبان ۱۳۹۶
doc
94MB
214
432 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

پهنه کلمرد واقع در غرب طبس بین دو گسل اصلی کلمرد و نائینی محصور می­باشد. منطقه موردمطالعه در این تحقیق تقریباً در قسمت شمالی زیر پهنه ساختاری کلمرد در ۹۰ کیلومتری غرب شهرستان طبس از توابع استان خراسان جنوبی، بین عرض­های جغرافیایی ۳۲º ۲۴´ و ۳۲º ۴۵´ و طول جغرافیایی ۵۶º ۴۱´ و ۵۶º ۲۰´ واقع ‌شده است.  منطقه موردمطالعه شامل یک تاقدیس در مقیاس بزرگ، به نام تاقدیس کلمرد با روند تقریباً N-S واقع در غرب طبس می­باشد. هسته این تاقدیس، شامل شیل و ماسه­سنگ­های پرکامبرین (سازند کلمرد) و در اطراف شامل سازند­های پالئوزوئیک (شیرگشت) است که به‌صورت ناپیوستگی زاویه­دار بر روی دگرگونی­های پرکامبرین قرارگرفته‌اند. سازند­های پالئوزوئیک و مزوزوئیک در اطراف تاقدیس مذکور به‌صورت چین­خورده مشاهده می­شوند. در بعضی از قسمت­ها، سازند­های جوانتر در مجاورت سازند کلمرد قرار گرفته­اند و یا در یال غربی این سازندها حذف شدند که این امر تحت تأثیر  عملکرد گسل­های تراستی در حاشیه تاقدیس رخ داده‌است. تاقدیس کلمرد، تاقدیس نسبتاً طویل به طول ۳۴ کیلومتر است. سازندهای پالئوزوئیک و مزوزوئیک یال­های شرقی و غربی تاقدیس، چین‌خورده هستند.

در بررسی هندسه چین­خوردگی تاقدیس کلمرد از برداشت‌های صحرایی و تصاویر ماهواره­ای استفاده‌شده است. بر پایه ترسیم استریوگرام، چین‌ها بر اساس شیب سطح محوری، زاویه بین یالی و میل محور چین تقسیم­بندی شده­اند. این الگوی چین‌خوردگی تنها در شمال بلوک کلمرد مشاهده می­شود. در قسمت شرقی تاقدیس کلمرد الگوی چین­خوردگی نسبت به قسمت غربی متفاوت است، که علت آن را می­توان به فعالیت متفاوت گسل کلمرد نسبت به گسل نائینی دانست. با توجه به برداشت­های انجام‌شده و مشاهدات صحرایی، تاقدیس کلمرد که یک چین بزرگ مقیاس است در یال­های خود دارای چین‌های کوچک می­باشد. در کل می­توان آن را به‌عنوان آنتی­کلینوریوم معرفی کرد.

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.