مطالعه و شناسایی اثر فسیل های اردویسین در برش دهملا


در حال بارگذاری
۲۷ آبان ۱۳۹۶
doc
23MB
228
563 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

نهشته های اردویسین در البرز –آذربایجان در مطالعات قبلی تحت نام پاره سازند ۵ سازند پنج میلا معرفی شده اند در برش الگو این پاره سازند سنگواره ندارد ولی در سایر برش ها از این پاره سازند سنگواره هایی به سن اردویسین پیشین گزارش شده است. این نهشته ها با یک ناپیوستگی رسوبی روی پاره سازند چهار میلا قرار گرفته است که به علت وجود این ناپیوستگی و همچنین به لحاظ شباهت های سنی و سنگی این نهشته ها با سازند لشکرک,کمیته ملی چینه شناسی مقرر کرد که به ردیف های اردویسین در البرز-آذربایجان ,سازند لشکرک گفته شود (آقانباتی ،۱۳۸۳).

در مطالعاتی که بعد ها توسط قویدل (۲۰۰۶) بر روی بیواستراتیگرافی آکریتارشهای مربوط به رسوبات اردویسین شمال روستای دهملا واقع که در جنوب غرب شاهرود قرار دارد (برش دهملا,کوه خربش) تنها ۱۵۶ متر از نهشته ها را مربوط به سازند لشکرک دانسته و باقیمانده را به سازند قلی مربوط دانستند(البته یک واحد سنگ چینه ای در یک برش یک نام دارد و نمی تواند  دو نام داشته باشد)، ,بدین ترتیب رسوبات اردویسین بالایی در باور دکتر قویدل برای اولین بار در این ناحیه گزارش شدند.

با توجه به اهمیت اثر فسیل ها در تشخیص عمق و نوع محیط رسوبگذاری، به ویژه در رسوبات آواری و نظر به اینکه این ساختمان های بایوژنیک عمدتا” آثار و ساختمان های در جا هستند و می توانند منعکس کننده شرایط رسوبگذاری باشند، توانسته ایم با تکیه بر مطالعه اثر فسیل ها به عمق سنجی این رسوبات بپردازیم و با مطالعه شرایط نهشته شدن، این رسوبات  با دقت بیشتر شناخته شوندو ابهامات موجود تا حدودی برطرف شوندًً. بدیهی است این کار با نارسایی هایی همراه است، امید است که اساتید محترم و زمین شناسان عزیز برای کاهش نارسایی ها ،پیشنهادات سازنده خود را در اختیار قرار دهند.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.