مقایسه اثر عصاره گیاه تریبولوس ایرانی با مکمل حاوی تریبولوس بر میزان آنزیمهای کبدی


در حال بارگذاری
۲۰ آذر ۱۳۹۶
Doc
629KB
81
1101 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

مقایسه اثر عصاره گیاه تریبولوس ایرانی با مکمل حاوی تریبولوس بر میزان آنزیم­های کبدی سرم افراد مبتدی تحت شش هفته فعالیت ورزشی مقاومتی

هدف پژوهش : هدف از پژوهش حاضر مقایسه اثر عصاره تریبولوس ایرانی با مکمل حاوی ترکیبات تریبولوس بر غلظت آنزیم های کبدی مردان جوان تحت ۶ هفته تمرین مقاومتی بود.

مواد و روش پژوهش : ۴۰ مرد سالم غیرفعال با میانگین سنی ۰۹/۳±۸۷/۲۲ و BMI

۵۵/۳±۹۶/۲۳ به صورت تصادفی به ۴ گروه ده نفره تقسیم شدند : گروه اول تمرین مقاومتی را به همراه دوز یک عصاره خارخاسک(۳۰۰mg قبل از شام ) انجام دادند ، گروه دوم تمرین مقاومتی را به همراه مصرف دوز دو عصاره خارخاسک (۳۰۰mg قبل از صبحانه و ۳۰۰mg قبل از شام ) انجام دادند ، گروه سوم تمرین مقاومتی را به همراه مصرف کپسول تونیک (یک کپسول قبل از صبحانه ، نهار و شام ) که محتوی ترکیبات تریبولوس مصنوعی بود ، انجام دادند و گروه چهارم تمرین مقاومتی را همراه با مصرف دارونما که نشاسته بود (۳۰۰mg قبل از صبحانه و ۳۰۰mg قبل از شام ) انجام دادند.

برنامه تمرینی شامل ۶ هفته تمرین مقاومتی فزاینده بود که هفته اول با ۶۰ درصد MHR انجام شد و در هفته آخر به ۸۵ درصد MHR رسید . تجزیه تحلیل داده ها با نرم افزار spss انجام شد. برای تعیین تفاوت معنی دار بین گروه ها از آنالیز واریانس(ANOVA) و جهت تعیین محل تفاوت از آزمون تعقیبی LSD و توکی استفاده شد .

یافته های پژوهش : این پژوهش نشان داد که غلظت آمینوترانسفرازهای کبدی در گروه های ۴ گانه پس از ۶ هفته تمرین مقاومتی و مصرف خارخاسک و مکمل تریبولوس و دارونما نسبت  به روز اول اختلاف معنی داری نداشت .

نتیجه گیری : مصرف عصاره خارخاسک و مکمل تریبولوس همراه با انجام تمرینات مقاومتی  نمی تواند افزایش سطح ترانس آمینازهای کبدی را که طی تمرینات مقاومتی و آسیب به کبد اتفاق می افتد کاهش دهد .

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.