نقد و بررسی رمان کافه پیانو از فرهاد جعفری و گدا از نجیب محفوظ


در حال بارگذاری
۷ دی ۱۳۹۶
doc
986KB
207
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

نقد و بررسی رمان کافه پیانو از فرهاد جعفری و گدا از نجیب محفوظ با تاکید بر نقد جامعه شناختی

الف . موضوع و طرح مساله (اهمیت موضوع و هدف)

نقد و بررسی رمان کافه پیانو از فرهاد جعفری و گدا از نجیب محفوظ با تاکید بر نقد جامعه شناختی؛ طرح مساله:  نویسنده و شاعر به عنوان عضوی از جامعه انسانی، همچون دیگر مردم، درگیر مسائل اجتماع است. بدیهی است که مایه اصلی اثار ادبی نیز از اجتماع و مردم اقتباس می شود. بررسی رابطه رمان به عنوان گونه ای از ادبیات و جامعه (تاثیر اجتماع بر ادبیات و میزان پرداختن به مسائل اجتماعی در رمان) ، موضوع این رساله است. این تاثیرات ، به اشکال و انحاء مختلف در رمان بروز و ظهور می کند.

میزان موفقیت نویسنده هم بستگی به میزان و شکل “بازتاب” واقعیات اجتماعی در اثر ادبی است. بعضی از نویسندگان، کوشیده اند تا واقعیات اجتماعی را به صورت کاملا واقعی (رئال) در اثر خود نشان دهند (بازتاب مستقیم) . و بعضی دیگر واقعیت اجتماعی را از دریچه ذهن خود گذرانده اند و به گونه ای دیگر آن را باز تولید و بازآفرینی کرده اند.(بازتاب غیرمستقیم، شکسته).

ب . مبانی نظری شامل مرور مختصری از منابع چارچوب نظری و پرسش ها و فرضیه ها:

سوالات پژوهش:

۱.آیا رمان کافه پیانو و گدا ، رمان اجتماعی هستند؟

۲.تاثیرات جامعه بر رمان های مذکور به چه میزان است؟

۳.میزان موفقیت نویسندگان در پرداختن به مسائل اجتماعی چقدر است؟

۴.نمود مسائل و جریانات سیاسی-اجتماعی در رمان های مذکور به چه میزان است؟

پیشینه پژوهش:

طبق مدارک موجود در مرکز اطلاعات و آمار ایران، تاکنون پژوهشی درباره رمان کافه پیانو و گدا ، انجام نشده است. نقد و بررسی اجتماعی در رمان به شکل کاربردی به صورت چشمگیر در کشور انجام نشده است. معدود کتب چاپی که به این موضوع پرداخته اند، به شرح ذیل می باشد.

سه کتاب اول ، به صورت بسیار متمرکز و به شیوه نوین به جامعه شناسی ادبیات پرداخته اند، آثار دیگر نیز به بررسی رابطه ادبیات و جامعه پرداخته اند ولی کاربردی و جدید نیستند:

۱.نقد اجتماعی رمان معاصر فارسی با تاکید بر ده رمان برگزیده: عسگر عسگری

۲.جامعه شناسی رمان (پژوهشی در جای خالی سلوچ اثر محمود دولت آبادی: دکتر ایرج ساعی و پرویز صالحی

۳.بخش هایی از کتاب: نقد ادبی : علی تسلیمی

۴.بازآفرینی واقعیت: محمدعلی سپانلو

۵.در آمدی بر ادبیات معاصر ایران : محمود عبادیان

۶.ادبیات داستانی: جمال میرصادقی

۷.واقعیت اجتماعی و جهان داستان : جمشید مصباحی پور ایرانیان

۸.داستان ادبیات و سرگذشت اجتماع

فرضیه های پژوهش:

رمان گدا و کافه پیانو تحت تاثیر جریانات سیاسی-اجتماعی شکل گرفته اند.

نویسندگان ، خود درگیر مسائل اجتماعی هستند و این درگیری ها و کشمکش ها را در آثار خود نشان داده اند.

پ . روش تحقیق شامل تعریف مفاهیم ، روش ، تحقیق ، جامعه مورد تحقیق ، نمونه گیری و روش های نمونه گیری ، ابزار اندازه گیری ، نحوه اجرای آن ، شیوه گردآوری و تجزیه و تحلیل داده ها: روش تحقیق بررسی کاربردی نظریات جامعه شناسی ادبیات در رمان کافه پیانو و گدا

ت . یافته های تحقیق: نتیجه و یافته های پژوهش ذیل بند ث می آید.

ث . نتیجه گیری و پیشنهادات: در این پژوهش سعی شده تاریخچه نسبتا کاملی از جامعه شناسی ادبیات و هم چنین پیشروان و افراد تاثیرگذار این رشته آورده شود. در همین راستا کتب دست اول مورد مطالغه قرار گرفت و بیشتر تلاش شد تا آرای لوکاچ، گلدمن، باختین، اسکاربیت و دیگر پیشروان جامعه شناسی ادبیات را از منابعی که کمتر مطالعه شده ، ارجاع داده شود. به ویژه کتب عربی که در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به چاپ رسیده اند. (علاوه بر استفاده از منابع، کتاب ها معرفی هم شده اند.)

بعد از تاریخچه و معرفی مختصر جامعه شناسی ادبیات و انواع آن، هر یک از رمان ها به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته اند . قبل از بررسی رمان ها ، به دلیل ناشناخته بودن نویسنده ها و به ویژه فرهاد جعفری، مولفان معرفی شده اند  و درباره زندگی اجتماعی و علمی آنان شرح مختصری آورده شده است و در ادامه به بررسی متن رمان پرداخته شده است.

“جامعه شناسی متن ادبی” که در رساله به صورت مفصل توضیح داده شده است ، مبنای تحلیل و نقد قرار گرفته است و نکات و ارجاعات اجتماعی رمان ها ، جمع آوری و شرح داده شده است.

رمان گدا به صورت بسیار عمیق و با جزئیات کامل به مسائل اجتماعی جامعه مصر و شکست روشنفکران و آرمان گرایان در قالب شخصیت های جنجالی پرداخته است. هر کدام از شخصیت های انقلابی، معرف و نمایانگر یک طرز فکر در راه انقلاب و بعد از انقلاب هستند. عمر، مصطفی، عثمان و …

کتاب بیشتر حول شخصیت عمر می چرخد ولی در بررسی و نمایش رشد شخصیت او به دیگر شخصیت های همراه او در جریان انقلاب مصر می پردازد. شخصیت ها به طور کامل در رمان معرفی می شوند: عثمان که به زندان می افتد، مصطفی که همیشه همراه عمر و خانواده اوست و خانواده عمر که تک تک آن ها در ضمن احوالات عمر شناخته می شوند.

بر خلاف کتاب گدا، کافه پیانو نه از چنان عمقی برخوردار است که شخصیت ها را واکاوی کند و نه اساسا به کنه مسائل اجتماعی وارد می شود و بیشتر با بی قیدی از کنار مسائل می گذرد. تا جایی که سطح کتاب را آن قدر پایین می آورد که رمان را در ردیف داستان های عامه پسند قرار می دهد و رمان بودنش را زیر سوال می برد. چیزی که باعث افشا نشدن سطح نازل رمان می شود، ارجاع به فیلم ها و کتب مشهور ادبیات جهان است که دائم در سراسر کتاب تکرار می شود.

نکته دیگری که در بررسی دو رمان قابل توجه است، بعد اجتماعی شخصیت نویسندگان کتاب است. چیزی  که حول باعث جنجال درباره نجیب محفوظ می شود، نوشته های اوست ( به طور مثال رمان اولاد حارتنا-بچه های محله ما- که مخالفان و موافقان زیادی پیدا کرد)، نه اظهار نظرها و حاشیه سازی های عامدانه و حمایت از یک کاندیداهای خاص در انتخابات ریاست جمهوری! در حالی که درباره فرهاد جعفری دقیقا عکس قضیه صادق است.

تفاوت وضعیت اجتماعی در ایران و مصر و درک مسائل توسط نویسنده بسیار قابل توجه است. نجیب محفوظ که بنا بر شواهد مصداقش در رمان، عمر حمزاوی است، خود درگیر انقلاب مصر است و فعالیت سیاسی – اجتماعی داشته است و به همین دلیل به شیوه ای بسیار ملموس و محسوس روایت گری می کند، ولی به نظر می رسد روایت فرهاد جعفری بیشتر نتیجه صرف قریحه نویسندگی است و نه تجربه فعالیت اجتماعی در حد و اندازه نجیب محفوظ.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.