نقش شرکت های سهامی زراعی در توسعه روستایی با تاکید بر شرکت سهامی زراعی نیل شهر


در حال بارگذاری
۲۶ آذر ۱۳۹۶
Doc
100MB
200
330 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

درجامعه سنتی ایران که قرن ها کشاورزی ، اعم از زراعت و دامداری اصلی ترین پایه اقتصاد کشور و  عمده ترین منبع تامین معاش اکثریت مردم بوده است همیشه موضوع زمین و شیوه بهره برداری از اساسی ترین مسایل روز بشمار رفته است . و برای رفع این معضل نظامهای بهره برداری متفاوتی شکل گرفته است . پس از مرحله سوم اصلاحات ارضی دولت تصمیم گرفت به منظور فراهم نمودن موجبات افزایش درآمد سرانه کشاورزان و امکانات همه جانبه برای به کار بردن ماشین آلات کشاورزی در امر تولید محصول های کشاورزی و آشنایی زارعین با اصول و شیوه های جدید و جلوگیری از خرد شدن اراضی و افزایش سطح زیر کشت ، شرکت های سهامی زراعی را تشکیل دهد . بدین ترتیب از سال ۱۳۴۷ تشکیل شرکتهای سهامی زراعی در مناطق مختلف کشور صورت گرفت . اولین شرکت سهامی زراعی در سطح کشور با عنوان شرکت سهامی زراعی آریا مهر در نزدیکی شهر باستانی تخت جمشید از توابع شهرستان مرودشت فارس تشکیل شد و از آن پس تا سال ۱۳۵۷ در مجموع ۹۳ شرکت سهامی زراعی در ۸۵۱ روستا تشکیل گردید . در استان خراسان سه شرکت سهامی زراعی بنام های قائنات (قائن) ، فرحناز (نیشابور) و تربت جام تشکیل که از این سه شرکت تنها شرکت سهامی زراعی جام تاکنون بدون وقفه به فعالیت خود ادامه داده است. این شرکت باعث تحولی شدید در منطقه شده و موجب فراهم آوردن امکانات زیستی بهتر برای روستاییان منطقه و ایجاد اشتغال و تسهیلات برای سهامداران شده است .و تا حد معقولی توانسته به اهداف خود که در بخش شرکت سهامی بدان اشاره شده است دست یابد .ضمن اینکه این شرکت با مشکل ها و تنگناهایی مواجه است  که عبارتند از : ۱-کمبود  نیروهای متخصص       ۲-بیسوادی اعضا هیات مدیره ۳-فقدان انگیزه مالی برای کارکنان ۴- واقع بودن در یک منطقه نسبتا ناامن ۵- مشخص نبودن جایگاه شرکت  سهامی زراعی ۶- کمبود ابزار و وسایل کشاورزی .

شواهد نشان می دهد شرکت های سهامی زراعی از عملکرد بالایی در تولید برخوردار بوده ، لذا برخی از استانهای کشور در صدد تاسیس و ایجاد شرکت های سهامی زراعی برآمده اند از این رو یکی از رویکرد های جدید وزارت کشاورزی در مناطق روستایی احیاء و توسعه شرکتهای سهامی زراعی است .

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.