نقش وزارت جنگ در حوادث میان کودتای ۱۲۹۹ تا ۱۳۰۴ هجری شمسی


در حال بارگذاری
۱۴ آذر ۱۳۹۶
Doc
1MB
176
341 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

نقش وزارت جنگ در رویدادهای بین سال‌های کودتای ۱۲۹۹ تا ۱۳۰۴ هجری شمسی از اهمیت زیادی برخوردار است. ازجمله‌ی این رویدادها می‌توان به: کودتای ۱۲۹۹ هجری شمسی، سرکوبی نیروهای گریز از مرکز مانند میرزا کوچک‌خان جنگلی، کلنل پسیان، شیخ‌خزعل و غیره، دخالت در مجلس شورای ملی چهارم و جدال با کابینه‌های آن، مداخله در انتخابات مجلس شورای ملی پنجم و در نهایت تلاش برای خلع قاجارها از سلطنت اشاره کرد. در جریان کودتای ۱۲۹۹ هجری شمسی، قزاقخانه، نظمیه و دیگر نهادهای زیرنظر وزارت جنگ در تهران با کودتاچیان مقابله نکردند و مانع آنها در جریان تصرف تهران نشدند. بعد از کودتا بسیاری از افراد بنا به دلایل مختلف علیه دولت مرکزی دست به اقداماتی زدند که از آنها به عنوان نیروهای گریز از مرکز یاد می‌شود. وزارت جنگ سازمانی بود که با اینگونه اقدامات مقابله کرد. مبارزه با نیروهای گریز از مرکز از وظایف وزارت جنگ به شمار می‌آمد اما این سازمان در کارهای دیگری نیز دخالت می‌کرد که در حوزه‌ی اختیارات آن تعریف نشده بود؛ ازجمله: مجالس شورای ملی چهارم و پنجم. در جریان دخالت در مجلس شورای ملی چهارم این وزارتخانه از راه‌های مختلف علیه کابینه‌هایی که مجلس شورای ملی چهارم به آنها رأی اعتماد می‌داد اقدام می‌کرد. کابینه‌های قوام‌السلطنه، مشیرالدوله و مستوفی‌الممالک از جمله‌ی این کابینه‌ها بودند. در جریان انتخابات مجلس شورای ملی پنجم نیز این وزارتخانه از طریق فرماندهان قشون که در نواحی مختلف ایران حضور داشتند دخالت کرد و نمایندگان مورد نظر خود را به مجلس شورای ملی پنجم رساند. این اقدامات و دیگر اعمال این وزارتخانه همگی تلاشی در جهت خلع قاجاریه از سلطنت بود.

روش این پژوهش، توصیفی – تحلیلی بوده و جمع‌آوری داده‌ها به طریق کتابخانه‌ای می‌باشد. همچنین از اسناد و آرشیوهای موجود در روزنامه‌ها و نشریات مربوط به زمان مورد مطالعه استفاده شده است.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.