پایداری آسفالت برروی سطح شیبدار


در حال بارگذاری
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
pdf
5.08MB
179
287 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

چون اکثر روسازی های واقع در سطوح شیبدار در مناطق کوهستانی قراردارند لذا بایستی اثرات تنش های پس ماند ناشی از بارش نزولات جوی در طراحی روسازی مورد نظر باشند و سیستم روسازی از یک سیستم رهکشی مناسب برخوردار باشد. به علاوه چون در سطوح شیب دار و در جهت سربالایی که سرعت وسایل نقلیه به خصوص وسایل نقلیه سنگین افت زیادی پیدا میکند خرابی خستگی بسیار سریع تر از آنچه مورد انتظار است به وقوع می پیوندد، در اینجا عمر خستگی تا یک چهارم کاهش می یابد لذا حتما بایستی تغییرات سرعت و عکس العمل ان بر روی روسازی و همچنین تنش ها و کرنش های ناشی از آن مدنظر قرار گیرد.

به دلیل شرایط قرارگیری روسازی در روی سطوح شیبدار و شدت نیروی افقی اعمال شده به آن به دلیل نیروی ترمز شدید در سرپایینی ها و گردنه ها و همچنین نیروی موتور زیاد در سربالایی ها ، نمی توان از نیروی افقی اعمال شده به روسازی در طراحی ها صرفنظر کرد . برای اینکه این نیروی برشی سبب خرابی زودرس روسازی نشود بایستی در طراحی انجام شده بر اساس روش ها اجزاء محدود و برنامه های رایانه ای تز توزیع شبه سینوسی نیروها که بسیار شبیه به حالت واقعی اعمال نیروهاست استفاده شوند.

همچنین بایستی از لایه اساس قوی تری در زیرلایه رویه استفاده شود تا تنش های کمتری در لایه رویه رخ دهد زیرا هرچقدر نسبت ضریب ارتجاعی سطح رویه نسبت به ضریب ارتجاعی لایه اساس کمتر باشد تنش های کوچکتری در لایه رویه ایجاد خواهند شد. در روسازی های واقع در سطوح شیبدار بایستی سعی شود تا زمان اجرایی بین دو لایه غیر آسفالتی اساس و لایه آسفالتی رویه دارای کمترین مقدار باشد تا در حد امکان مقدار چسبندگی بین لایه رویه و اساس را بیشتر کرد چون که حتی چسبندگی ۸۵ درصد نیز ایجاد کننده با لغزندگی در فصل مشترک بین لایه هاست.

با وجود رعایت ملاحظات عنوان شده در بالا ، روسازی آسفالتی در شیب های تند به سرعت خراب می شوند لذا بایستی از روسازی مرکب که توان باربری بالایی دارند و مناسب مناطق شیبدار می باشند استفاده نمود . همچنین توصیه میشود برای مرمت روسازی های آسفالتی ساخته شده از روش WHITENTOPPING  استفاده شود.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.