پترولوژی سنگ های آذرین آراسو و اسکارن مربوطه ( طارم سفلی، شمال غرب قزوین )


در حال بارگذاری
۲۷ آبان ۱۳۹۶
doc
62MB
174
537 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

منطقه مورد مطالعه در شمال غرب قزوین و در طارم سفلی است. زمین شناسی محدوده، متشکل از گدازه­ها و آذرآواری های (تراکی آندزیت، تراکی آندزیت بازالتی ، تراکیت و توف بلوری) با سن ائوسن است که شدیدا تحت تاثیر ماگماتیسم پس از ائوسن(الیگوسن) قرار گرفته است. سنگ شناسی توده نفوذی منطقه شامل کوارتز مونزونیت، مونزونیت و گرانیت می باشد که کوارتزمونزونیت بیشترین فراوانی را شامل می شود. مشاهدات سنگ شناسی و داده های ژئوشیمی نشان دهنده کالک آلکالن و متاآلومین نمونه های مورد مطالعه می باشد. طبق نمودارهای پتروژنز، گرانیتوئیدها و نمونه های آتشفشانی در محیط کمان آتشفشانی قاره ای تشکیل شده اند. گرانیتوئید ها نوع  Iهستند و اکسید معمول، مگنتیت است.

اسکارنوئیدهای منطقه آراسو باگرانیتوئیدها در نمودار عنکبوتی، روندی مشابه دارند و همچنین دریک نوع محیط تکتونیکی واقع شده اند پس منشاء آن­ها می تواند توده نفوذی باشد که در سنگ های آتشفشانی ایجاد متاسوماتیسم اسکارنی را نموده است.

سیالات ماگمایی از طریق گسل ها و در نهایت شکستگی ها به داخل سنگ های قدیمی­تر منطقه،  آتشفشانی ها نفوذ کرده و دگرسانی های پروپیلیتی و آرژیلیتی حدواسط و همچنین اسکارنوئیدها را ایجاد نموده است. منشاء ماگمایی آهن با وجود فلوئور آپاتیت و اینکه گرانیتوئیدهای منطقه مولد این کانسارسازی هستند با وجود شباهت الگوی نمودارهای عنکبوتی مگنتیت با گرانیتوئیدها می تواند ثابت شود.

با مقایسه الگوی پراکندگی عناصر نادر خاکی آپاتیت و مگنتیت با تیپ کایرونا در نمودارهای عنکبوتی و به دلیل نداشتن هیچ گونه شباهتی این تیپ را برای کانسنگ های مگنتیت – آپاتیت به طور کامل نمی توان پذیرفت ولی با وجود آنکه آهک به طور مستقیم مشاهده نشده است باز هم احتمال اسکارن بودن منطقه وجود دارد و نیاز به بررسی های بیشتری است چون اسکارنوئید در منطقه بسیار به اسکارن ها در جهان شباهت دارد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.