پترولوژی و ژئوشیمی مخروط‌های بازالتی کواترنری بوبک و سیخ کوه، باختر نهبندان


در حال بارگذاری
۲۷ آبان ۱۳۹۶
doc
31MB
184
433 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

پترولوژی و ژئوشیمی مخروط‌های بازالتی کواترنری بوبک و سیخ کوه، باختر نهبندان، خاور پهنه لوت

مخروط­های توده آتشفشانی کوه بوبک و سیخ­کوه در جنوب خاوری استان خراسان جنوبی و در شمال و جنوب باختری  شهرستان نهبندان واقع شدهاند. این مخروط­ها از  سنگهای آذرین خروجی عمدتاً منطقه شامل بازالت، تراکی بازالت، کوارتزآندزیت و آندزیت بیوتیت­دار تشکیل شده­اند و دارای  بافت غالب پورفیری هستند. کانی­های اصلی آنها الیوین، پلاژیوکلاز، کوارتز، هورنبلند و بیوتیت و کانی ­های فرعی آنها سریسیت، اپیدوت، زئولیت و کلسیت  می­باشد. بررسی­های توزیع اندازه بلور­ها (CSD) در نمونه­های بازالتی سیخ­کوه و بوبک نشان­ می­دهد که بلورهای پلاژیوکلاز این سنگها از نوع تیغه­ای و میله­ای می­باشند. رشد نرخ تبلور و هسته­بندی این بلورها
۱.۵۲*۱۰ -۱۰-۷.۱۵*۱۰ -۱۰ در طی۳۸.۳۴-۲۲.۹۷ سال می­باشد. مشخصات ژئو شیمیایی این سنگها نشان می­دهد که آنها جز سری ماگمایی کالک آلکالن و آلکالن هستند. در نمودارهای عنکبوتی الگوی تغییرات عناصر جزیی و کمیاب خاکی بهنجار شده نسبت به کندریت و گوشته اولیه نشان می­دهد که­ در آن­ها عناصر خاکی سبک غنی شدگی بیشتری نسبت به عناصر خاکی نادر سنگین دارند. که این از ویژگی­های ماگماهای سری کالک­آلکالن می­باشد از طرفی ویژگی­های آلکالن این سنگها نشان ­می­دهد که تشکیل آنها احتمالاً در ارتباط با گسل­های منطقه نیز باشد. همچنین مطالعات ژئوشیمیایی این سنگها نشان می­دهد که تفریق بلوری فرآیند اصلی تشکیل آنها بوده است هرچند نمی­توان نقش آلایش پوسته ای را نیز نادیده گرفت.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.