پترولوژی و ژئوشیمی مخروط‌های بازالتی کواترنری بوبک و سیخ کوه، باختر نهبندان


در حال بارگذاری
۲۷ آبان ۱۳۹۶
doc
31MB
184
234 بازدید
۱۲۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

پترولوژی و ژئوشیمی مخروط‌های بازالتی کواترنری بوبک و سیخ کوه، باختر نهبندان، خاور پهنه لوت

مخروط­های توده آتشفشانی کوه بوبک و سیخ­کوه در جنوب خاوری استان خراسان جنوبی و در شمال و جنوب باختری  شهرستان نهبندان واقع شدهاند. این مخروط­ها از  سنگهای آذرین خروجی عمدتاً منطقه شامل بازالت، تراکی بازالت، کوارتزآندزیت و آندزیت بیوتیت­دار تشکیل شده­اند و دارای  بافت غالب پورفیری هستند. کانی­های اصلی آنها الیوین، پلاژیوکلاز، کوارتز، هورنبلند و بیوتیت و کانی ­های فرعی آنها سریسیت، اپیدوت، زئولیت و کلسیت  می­باشد. بررسی­های توزیع اندازه بلور­ها (CSD) در نمونه­های بازالتی سیخ­کوه و بوبک نشان­ می­دهد که بلورهای پلاژیوکلاز این سنگها از نوع تیغه­ای و میله­ای می­باشند. رشد نرخ تبلور و هسته­بندی این بلورها
۱.۵۲*۱۰ -۱۰-۷.۱۵*۱۰ -۱۰ در طی۳۸.۳۴-۲۲.۹۷ سال می­باشد. مشخصات ژئو شیمیایی این سنگها نشان می­دهد که آنها جز سری ماگمایی کالک آلکالن و آلکالن هستند. در نمودارهای عنکبوتی الگوی تغییرات عناصر جزیی و کمیاب خاکی بهنجار شده نسبت به کندریت و گوشته اولیه نشان می­دهد که­ در آن­ها عناصر خاکی سبک غنی شدگی بیشتری نسبت به عناصر خاکی نادر سنگین دارند. که این از ویژگی­های ماگماهای سری کالک­آلکالن می­باشد از طرفی ویژگی­های آلکالن این سنگها نشان ­می­دهد که تشکیل آنها احتمالاً در ارتباط با گسل­های منطقه نیز باشد. همچنین مطالعات ژئوشیمیایی این سنگها نشان می­دهد که تفریق بلوری فرآیند اصلی تشکیل آنها بوده است هرچند نمی­توان نقش آلایش پوسته ای را نیز نادیده گرفت.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.