پژوهشی بر روایت در نمایشنامه‌ها اثر محمد چرمشیر و اثر اکبر رادی


در حال بارگذاری
۵ آذر ۱۳۹۶
Doc
376KB
170
365 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

پژوهشی بر روایت در نمایشنامه‌های(گذر پرنده ای از کنار آفتاب)، ( کبوتری ناگهان) اثر محمد چرمشیر و ( خانمچه و مهتابی) اثر اکبر رادی با تکیه بر دیدگاه ژرار ژنت

از دیدگاه ساختارگرایی، مطالعه نظام مند ساختار و فرم آثار ادبی منجر به کشف شیوه های تولید معنا در متون ادبی می شود و صورت متن ادبی مانند بستری است که معنا در آن شکل می گیرد. پژوهش حاضر به بررسی و تحلیل ساز و کار روایت نمایشنامه های (گذر پرنده ای از کنار آفتاب) و (کبوتری ناگهان) به قلم محمد چرمشیر و (خانمچه و مهتابی) به قلم اکبر رادی می پردازد. در این پژوهش از دیدگاه ژرار ژنت، به بررسی سه سطح روایی (داستان، روایت و روایتگری) این آثار پرداخته شده و مؤلفه های (زمان دستوری، وجه و صدا) مورد تحلیل قرار می گیرند.

در بخش نظری پژوهش نیز به شکل اجمالی به مرور نظریه های صاحب نظران حوزه روایت شناسی اشاره شده است. همچنین در این پژوهش و در فصل های مختلف به ارتباط روایت با درام و ویژگی های چرخه ارتباطی آن، و بررسی عنصر زمان به عنوان یکی از عوامل اصلی روایت،  با تمرکز بر نمایشنامه های مورد مطالعه پرداخته شده و در بخش تحلیل و مطالعه نمونه های موردی به سراغ پیاده سازی صحیح سازه های روایت از منظر ژرار ژنت در نمایشنامه های مد نظر پرداخته شده است.

نتیجه بررسی این پژوهش نشان می دهد که تمهیدات روایی از دیدگاه ژنت در زمینه تغیرات نظم خطی در روایت، تکرار های مکرر رویدادها و همینطور وجه و صدا در این سه نمایشنامه به وضوح حضور دارد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.