چینه نگاری سنگی، ریز چینه نگاری زیستی و محیط های رسوبی سنگ های پرمین


در حال بارگذاری
۲۷ آبان ۱۳۹۶
doc
35MB
275
466 بازدید
۱۷۵۰۰ تومان
خرید

چینه نگاری سنگی، ریز چینه نگاری زیستی و محیط های رسوبی سنگ های پرمین در شمال غرب سنگسر، شمال سمنان

رسوبات سیستم پرمین در مقطع چینه­شناسی سنگسر (واقع در البرز شرقی)، بهترین رخنمون را در ناحیه چهارگوش سمنان داراست. این توالی­های سنگی شامل سازندهای دورود (آسلین- ساکمارین)، روته (آرتینسکین- مرگابین) و نسن (جلفین پیشین) می­باشد. سازند دورود در برش مورد مطالعه از کنگلومرا، ماسه­سنگ و کوارتزیت به رنگ قرمز تا خاکستری و ستبرایی حدود ۵۶ متر تشکیل شده است و با همبری از نوع ناپیوستگی فرسایشی بر روی سنگ­آهک­های سازند مبارک قرار گرفته است. این سازند در برش سنگسر فاقد سنگ آهک می­باشد و بر اساس موقعیت چینه­شناسی، نوع رخساره سنگی و مقایسه با برش­های مشابه سن آن آسلین- ساکمارین در نظر گرفته شده است. سازند روته در برش مورد مطالعه با ستبرای ۱۱۶ متر از سنگ­آهک­های پرفسیل تشکیل شده است و قابل تقسیم به دو واحد سنگی است. این سازند با مرزی فرسایشی بر روی سازند دورود قرار گرفته و با ناپیوستگی فرسایشی توسط سازند نسن پوشیده می­شود. میکروفونای روزنبری غنی در این سازند دیرینگی آرتینسکین- مرگابین را نشان می­دهد. بر اساس مطالعه این روزنبران ۳ بیوزون برای سازند روته در ناحیه مورد مطالعه به شرح زیر در نظر گرفته شده است:

۱- Schubertella-Mesoschubertella Assemblage Zone (Artinskian)

۲- Dunbarulla-Codonofusiella Assemblage Zone (Early Murgabian)

۳- Pachyphloia-Neoendothyra Assemblage Zone (Late Murgabian)

سازند نسن در برش چینه­شناسی مورد مطالعه به ستبرای ۹ متر از یک افق
لاتریتی- بوکسیتی و ماسه­سنگ­های آغشته به اکسید آهن تشکیل شده و با همبری از نوع ناپیوستگی فرسایشی بین سازند روته و سازند الیکا (تریاس) قرار گرفته است. برای این سازند نیز با توجه به نبود لایه­های آهکی و متعاقباً هرگونه آثار فسیلی، با در نظر گرفتن موقعیت چینه­شناسی و همچنین مقایسه با برش­های دیگر سازند نسن در رشته کوه البرز سن جلفین پیشین در نظر گرفته شده است.

محیط رسوبی سیستم پرمین در برش سنگسر هم مورد مطالعه قرار گرفت و در مجموع ۱۱ ریزرخساره تعیین که ۷ رخساره کربناته و ۴ رخساره غیرکربناته (سیلیسی آواری) وابسته به ۵ کمربند رخساره­ای دریای باز، سدی، تالاب، مناطق ساحلی و رودخانه­ای در آن شناسایی شد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.