چینه نگاری سنگی، ریز چینه نگاری زیستی و محیط های رسوبی سنگ های پرمین


در حال بارگذاری
۲۷ آبان ۱۳۹۶
doc
35MB
275
272 بازدید
۱۲۵۰۰ تومان
خرید

has been added to your cart!

have been added to your cart!

چینه نگاری سنگی، ریز چینه نگاری زیستی و محیط های رسوبی سنگ های پرمین در شمال غرب سنگسر، شمال سمنان

رسوبات سیستم پرمین در مقطع چینه­شناسی سنگسر (واقع در البرز شرقی)، بهترین رخنمون را در ناحیه چهارگوش سمنان داراست. این توالی­های سنگی شامل سازندهای دورود (آسلین- ساکمارین)، روته (آرتینسکین- مرگابین) و نسن (جلفین پیشین) می­باشد. سازند دورود در برش مورد مطالعه از کنگلومرا، ماسه­سنگ و کوارتزیت به رنگ قرمز تا خاکستری و ستبرایی حدود ۵۶ متر تشکیل شده است و با همبری از نوع ناپیوستگی فرسایشی بر روی سنگ­آهک­های سازند مبارک قرار گرفته است. این سازند در برش سنگسر فاقد سنگ آهک می­باشد و بر اساس موقعیت چینه­شناسی، نوع رخساره سنگی و مقایسه با برش­های مشابه سن آن آسلین- ساکمارین در نظر گرفته شده است. سازند روته در برش مورد مطالعه با ستبرای ۱۱۶ متر از سنگ­آهک­های پرفسیل تشکیل شده است و قابل تقسیم به دو واحد سنگی است. این سازند با مرزی فرسایشی بر روی سازند دورود قرار گرفته و با ناپیوستگی فرسایشی توسط سازند نسن پوشیده می­شود. میکروفونای روزنبری غنی در این سازند دیرینگی آرتینسکین- مرگابین را نشان می­دهد. بر اساس مطالعه این روزنبران ۳ بیوزون برای سازند روته در ناحیه مورد مطالعه به شرح زیر در نظر گرفته شده است:

۱- Schubertella-Mesoschubertella Assemblage Zone (Artinskian)

۲- Dunbarulla-Codonofusiella Assemblage Zone (Early Murgabian)

۳- Pachyphloia-Neoendothyra Assemblage Zone (Late Murgabian)

سازند نسن در برش چینه­شناسی مورد مطالعه به ستبرای ۹ متر از یک افق
لاتریتی- بوکسیتی و ماسه­سنگ­های آغشته به اکسید آهن تشکیل شده و با همبری از نوع ناپیوستگی فرسایشی بین سازند روته و سازند الیکا (تریاس) قرار گرفته است. برای این سازند نیز با توجه به نبود لایه­های آهکی و متعاقباً هرگونه آثار فسیلی، با در نظر گرفتن موقعیت چینه­شناسی و همچنین مقایسه با برش­های دیگر سازند نسن در رشته کوه البرز سن جلفین پیشین در نظر گرفته شده است.

محیط رسوبی سیستم پرمین در برش سنگسر هم مورد مطالعه قرار گرفت و در مجموع ۱۱ ریزرخساره تعیین که ۷ رخساره کربناته و ۴ رخساره غیرکربناته (سیلیسی آواری) وابسته به ۵ کمربند رخساره­ای دریای باز، سدی، تالاب، مناطق ساحلی و رودخانه­ای در آن شناسایی شد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید یا فایل دانلود شده مغایر با عنوان پایان نامه خریداری شده بود اینجا کلیک کنید و مورد را از طریق فرم مغایرت اطلاع دهید تا رفع اشکال گردد.